Andrej Babiš

Ministerstvo dál proplácí peníze Agrofertu. I po stopce z Bruselu!

Ministerstvo dál proplácí peníze Agrofertu. I po stopce z Bruselu!
Penam spadá pod holding Agrofert. | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo průmyslu i po rozhodnutí Bruselu, který zastavil vyplácení dotací firmám z holdingu Agrofert, posílá milionové částky dál. Informoval o tom v pondělí server iRozhlas. Podle všeho tím nikdo zákony neporušuje.

Státní zemědělský investiční fond po doručení dvou auditních dokumentů popisujících možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) s holdingem Agrofert, dal dotacím červenou. Nebude tak proplácet žádné peníze. Ministerstvo průmyslu je ale jiného názoru.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu žádost o dotace může neproplatit jen v případě, že se žadateli prokáže pochybení, jinak je samozřejmě – žádosti Agrofertu nevyjímaje – musí posuzovat,“ uvedla mluvčí Štěpánka Filipová na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Problém je v systému rozdělování dotací. Brusel v prosinci sice rozhodl, že se pozastaví čerpání dotací z rozpočtu Evropské unie, ale jedná se jen o doporučení. "Poskytovatelé byli ze strany ministerstva informováni, že žádosti projektů skupiny Agrofert nejsou na žádost Evropské komise ze strany resortu financí zasílány Evropské komisi k proplacení,” řekl mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch. Záleží pak na každém rezortu, zda dotace vyplatí, nebo ne.

Související obsah

"Rozhodnutí nežádat proplacení projektů Agrofertu Evropskou komisí bylo správné a bylo na rozhodnutí ministerstva financí, s čímž Evropská komise souhlasila. Rozhodnutí neproplatit dotaci subjektu, který na dotací má dle rozhodnutí o poskytnutí dotace nárok, je úplně jiná situace,“ řekl pro iROZHLAS.cz náměstek pro evropské fondy na resortu průmyslu Marian Piecha.

Právně je prý vše v pořádku a ani jedna ze stran se nedopustila jakéhokoliv pochybení. Celkem za poslední měsíce firmy z koncernu Agrofert zažádaly o více jak 170 milionů korun. Ty nakonec nebudou proplaceny evropskými dotacemi, ale ze státního rozpočtu.

bk, TN.cz

K tématu Andrej Babiš

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz