Zahraničí

Poslední záběry před smrtí: Výprava chtěla zdolat nejvyšší horu!

Indické úřady zveřejnily v pondělí video, které natočila osmičlenná výprava jen pár hodin před svou smrtí. Na něm je vidět, jak se snaží dosáhnout vrcholu hory Nanda Devi v Himalájích. Poté všechny nejspíš pohřbila lavina. Pátracímu týmu se podařilo najít sedm těl, po osmém členu výpravy stále pátrají.

Video, které vydala na svém twitteru Indicko-tibetská pohraniční policie (ITBP), trvá minutu a 55 vteřin. Ukazuje poslední okamžiky výpravy, kterou tvořili čtyři Britové, dva Američané, Australan a Ind. Nikdo z nich bohužel nepřežil lavinu, která je zavalila, když se snažili dostat na jednu z nejvyšších hor v Indii Nanda Devi.

"Poslední záběry týmu horolezců nedaleko nepojmenovaného vrcholu blízko Nanda Devi. Pátrací tým ITBP našel paměťové zařízení, zatímco hledal oblast, kde byla těla spatřena," napsala ITBP na twitteru.

Video budou nyní zkoumat vyšetřovatelé, aby zjistili, co se přesně stalo, informovalo BBC. Podle mluvčího policie Vivka Kumara Pandeyeho mohla váha výpravy strhnout lavinu, která je poté všechny pohřbila. "Ukázalo se, že GoPro je jako černá skříňka letadla, která nahlédla do posledních momentů horolezců," řekl zástupce inspektora ITBP A. P. S. Nambadia.

Osm horolezců bylo součástí dvanáctičlenného týmu, který se rozhodl pokořit 7400 metrů vysokou horu Nanda Devi v Himalájích. Z vesnice Musiyari vyšla výprava 13. května. O třináct dní později se do tábora vrátili jen čtyři horolezci. Ostatní členové s nimi naposledy komunikovali 26. května.

Záchranářům se podařilo najít zatím sedm těl, po osmém stále pátrají. Jedná se o Brita Martina Morana. Jeho tělo nejspíš zavalila další vrstva sněhu a je obtížnější ho vypátrat. 

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz