Domácí

Lidé se bojí těhotné vražedkyně, politici volají po změně zákonů

Nedávné propuštění vražedkyně Petry Janákové na svobodu vyvolalo lavinu protestů a otázek. 30letý trest za vraždu jí byl přerušen kvůli těhotenství a mnozí začali upozorňovat na díru v zákonech. S návrhem novely trestního řádu přišel šéf poslanců Starostů a nezávislých Jan Farský. Těhotenství by podle něj nemělo být automatickou propustkou z vězení.

Devětadvacetiletá vražedkyně, která měla dalších osmadvacet let strávit ve vězení za chladnokrevné zabití sběratele mincí, 14. června ale brány věznice opustila. Na severu Čech, kde bydlí, se lidé začali bát.

Důvodem propuštění Petry Janákové je těhotenství. Do vězení by se Janáková měla vrátit až na konci roku 2020, v té době bude jejímu dítěti jeden rok.

V současné chvíli znamená těhotenství pro vězeňkyni automatické propuštění. Novela zákona by podle Starostů a nezávislých měla vše změnit.

"Ta změna zákona je velice jednoduchá, v podstatě říká, že soudce může posoudit a po zvážení všech okolností rozhodne o tom, jestli zůstane ve vězení," vysvětlil místopředseda STAN Jan Farský.

Související obsah

"My takovou novelu trestního zákoníku podporujeme, je rozdíl, jestli je těhotná účetní, která spáchala nějaký trestní delikt v hodnotě půl milionu, anebo je těhotná vražedkyně," uvedl poslanec za ČSSD Jan Chvojka.

S novelou souhlasí i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil: "Novela je krok správným směrem. Umožní soudci, aby v konkrétním případě posoudil, zda propuštění těhotné vězeňkyně neohrozí bezpečnost ostatních spoluobčanů."

"Ve vězení nemůže otěhotnět, čili došlo k porušení zákona. Nevím, proč soud tedy rozhodl o jejím propuštění. Já to považuji za velký skandál," reagoval poslanec za KSČM Leo Luzar.

Těhotenství Janákové je pro vyšetřovatele zatím záhadou. Pracují i s verzí, že se takhle chtěla dostat z vězení. Otcem nenarozeného dítěte prý není její bývalý manžel, který za stejné zločiny dostal osmadvacetiletý trest.

Související obsah

"Psala Járovi dopis, že je těhotná a že potřebuje napsat papír, že Jára není otcem nenarozeného dítěte," sdělila bývalá tchýně Šárka Janáková.

  

Generální inspekce bezpečnostních sborů v tuhle chvíli pracuje s několika možnými verzemi, jak a s kým tato žena otěhotněla. Pokud zákon projde, věznice jsou prý připraveny postarat se i o těhotné ženy.

Na reportáž TV Nova o možném znásilnění dozorci se můžete podívat zde:


 

Klára Pospíšilová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz