Domácí

I když se zákon změní, těhotná vražedkyně zůstane na svobodě

Připravovaná novela zákona, která by zamezila propuštění odsouzených za závažné zločiny například kvůli těhotenství, už se určitě nebude týkat Petry Janákové. Nový zákon totiž nebude platit zpětně a ona tak zůstane na svobodě poté, co ji soud těhotnou propustil až do září 2020. Do jednoho roku jejího dítěte.

Petra Janáková otěhotněla ve vazební věznici někdy koncem loňského roku. Už když ji v dubnu vrchní soud posílal na 30 let za mříže, věděla, že je těhotná.

Janáková obvinila ze znásilnění tři dozorce. Podle matky dalšího odsouzeného z vraždy Jaroslava Janáka je ale pravděpodobnější jiná verze. "Jarda mi řekl, že na 88 procent je otcem kuchař z vazební věznice," sdělila bývalá tchyně Janákové.

Podle informací televize Nova se s ním Janáková seznámila právě ve vazební věznici v Hradci Králové. Kuchař si tam odpykával svůj trest tím, že vařil pro obviněné a obžalované čekající na pravomocný rozsudek. K fyzickému kontaktu mezi nimi pravděpodobně nikdy nedošlo, zato se jim podařilo plánované oplodnění pomocí spermatu podaného přes okno.
Odběr plodové vody nebo krve k určení otcovství ovšem Janáková může odmítnout. Pokud ale policisté počkají na narození dítěte, jeho DNA už si vyžádat mohou.

Reportáž televize Nova o propuštění Janákové pořádně nadzvedla ze židlí i poslance. Ti chtějí předělat zákon. "Ta změna zákona je velice jednoduchá, v podstatě říká, že soudce může posoudit a po zvážení všech okolností rozhodne o tom, jestli zůstane ve vězení," vysvětlil místopředseda hnutí STAN Jan Farský.

Související obsah

"Je rozdíl, jestli je těhotná účetní, která spáchala nějaký trestní delikt v hodnotě půl milionu, anebo je těhotná vražedkyně," myslí si poslanec za ČSSD Jan Chvojka.

Jenže i kdyby novela platila ode dneška, na případ Janákové by už se nevztahovala. A roztrpčení mezi jilemnickými ze staronové sousedky stále trvá, novelu zákona by přivítali ovšem i s tím, aby se vztahovala už i na Petru Janákovou. Ta je doma už 26 dnů a minimálně ještě 15 měsíců bude.
 

Filip Pultar / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz