SÚKL

Úřad varuje před špatnými léky na trhu. Mohou lidem poškodit zdraví

Úřad varuje před špatnými léky na trhu. Mohou lidem poškodit zdraví
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) od začátku letošního roku upozornil na desítky závadných léků. Některé z nich měly odchylky v informacích na obale, nicméně se objevilo i několik takových, které nevyhovovaly jakostně a byly tak potenciálně zdraví nebezpečné.

Poslední vážné varování zveřejnil SÚKL na konci června, když upozornil na lék RoActemra od výrobce Roche, který se používá na léčbu revmatoidní artritidy. V informačním dopise, který SÚKL zveřejnil, výrobce varoval před závažnými nežádoucími účinky, které by mohly vést až k selhání jater.

"U pacientů, kteří byli léčeni tocilizumabem (obsaženém v léku RoActemra, pozn. red.), byly zaznamenány případy těžkého polékového poškození jater včetně jejich akutního selhání, hepatitidy a žloutenky, v některých případech vyžadující transplantaci orgánu," uvedl ve zprávě společnosti Roche ředitel pro léčbu Jaroslav Vydlák s tím, že četnost výskytu je však vzácná.


Potenciálně nebezpečných léků ale bylo víc. V lednu ústav varoval před známým lékem proti rýmě Olynth HA, který mohl být kontaminovaný mikroby. Sprej do nosu přitom mohou používat i děti od sedmi let. Strach mezi pacienty vyvolala i dubnová zpráva varující před rizikem poškození srdce a jater nebo krvácením do plic při užívání léku Lemtrada, kterým se léčí roztroušená skleróza.

Související obsah

O nevyhovujících lécích SÚKL vždy informuje na svém webu, kde zveřejňuje také doporučení či nařízení ke stažení léku z lékáren. Každý měsíc pak vydává i souhrnnou zprávu závadných léčiv. Je však nutné mít na paměti, že nevyhovující jsou vždy jen určité šarže a tak je možné, že lék, který sami užíváte, je v naprostém pořádku. Čísla závadných šarží najdete samozřejmě také na webu lékového ústavu.

nor TN.cz

K tématu SÚKL

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz