Lék

Nebezpečný lék v Česku: Selhávají po něm důležité orgány!

Jediné balení stojí pojišťovny 180 tisíc korun a už v minulosti s ním byly problémy. Lék na roztroušenou sklerózu Lemtrada užívají v Česku desítky pacientů, ti by se ale teď měli mít na pozoru. Objevily se u něj totiž nové vedlejší účinky - mimo jiné například krvácení do plic nebo selhávání jater.

Před lékem už varovali jak Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), tak samotný výrobce Sanofi. Pro velkou část pacientů to může znamenat přerušení léčby.


"Jedenáctého dubna 2019 zahájila Evropská agentura pro léčivé přípravky přehodnocení poměru přínosů a rizik léčivého přípravku Lemtrada. Toto přehodnocení bylo zahájeno kvůli nově zjištěným bezpečnostním obavám, (...) zahrnujícím fatální případy, kardiovaskulární příhody v úzkém časovém vztahu k infuzím přípravku Lemtrada a imunitně zprostředkovaným nežádoucím reakcím. Navíc existují závažné pochybnosti, zda jsou současná opatření k minimalizaci rizik dostatečná pro zvládnutí těchto rizik," upozornila v dopisu pro zdravotníky lékařská vedoucí Sanofi Helena Průšová.


EMA už zahájila přezkoumání léku a jeho vedlejších účinků. Mezi těmi jsou akutní srdeční problémy, potíže s dýcháním a bolest na hrudi, krvácení do plic a s tím související vykašlávání krve, mozková mrtvice, problémy s játry projevující se zažloutlým bělem, tmavou močí a zvýšenou krvácivostí nebo různá zánětlivá onemocnění.


"Pokud máte jakýkoliv z těchto příznaků, okamžitě to oznamte svému lékaři, který by měl zvážit zastavení léčby lékem Lemtrada a změnu na alternativní lék. Zatímco probíhá důkladné prověřování léku, Lemtrada může být předepsaná jen novým pacientům, u kterých jiný způsob léčby nefungoval," upozorňuje EMA.

Související obsah


U pacientů už byly hlášené případy jaterního poškození včetně autoimunitní hepatitidy. Některé z případů vedlejších účinků bohužel skončily i smrtí. "Před léčbou a během léčby musí být vyhodnocena funkce jater. Pacienti musí být informováni o riziku jaterního poškození a souvisejících symptomech. V případě těchto symptomů má být léčba znovu zahájena pouze po pečlivém zvážení," zdůraznila Průšová.


Sanofi už na řešení situace spolupracuje s evropským i českým regulátorem. "Jakékoli podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek a jiné skutečnosti důležité pro zdraví léčených osob je třeba hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv," dodala Helena Průšová.

Související obsah


S lékem Lemtrada už byly v minulosti problémy, a to především proto, že jej pojišťovny nechtěly proplácet. Podle informací Deníku chyběly přesvědčivé důkazy o tom, že je léčba ekonomicky výhodná. Jediná krabička léku totiž stojí 180 tisíc korun. Nakonec se ale pojišťovny rozhodly přípravek plně hradit.


Nežádoucí účinky se samozřejmě mohou vyskytnout u jakéhokoliv léku, a to i přes to, že léky dnes prochází přísnými klinickými testy. Aby však byly vedlejší účinky takto fatální, se stává spíše výjimečně.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor! Některé léky mohou zhoršovat zrak
Známe příčiny VŠECH NEMOCÍ i cestu, jak se uzdravit

nor TN.cz

K tématu Lék

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz