šachy

Českého velmistra šachu přistihli při podvodu! Skrýval se na toaletě

Českého šachového velmistra Igora Rausise přistihla kontrolní komise při podvodu ve čtvrtek na šachovém šampionátu ve Francii. Na toaletě si procházel možnosti tahů na svém mobilu. Rausise pořadatelé ze šampionátu vyloučili, ten svou vinu přiznal.

Mezinárodní ostudu si přivodil osmapadesátiletý český šachový velmistr Igor Rausis. Byl vyloučený ze šachového šampionátu ve francouzském Štrasburku poté, co jej pořadatelé přistihli, jak si na toaletě prochází další možné tahy. O případu informoval portál Lidovky.cz.


Podle britského šachového portálu Chessbase již dříve vyvolaly Rausisovy výkony pochyby. Ve svém věku totiž dosahoval velmi dobrých výsledků. Podle hodnocení Mezinárodní šachové federace (FIDE) na 53. místě světového žebříčku aktivních šachistů a na druhém v České republice.

Související obsah


Proto se na něj zaměřila i speciální šachová komise pod vedením Yuriho Garetta, která sleduje dodržování zásad fair play. Ta na toaletě našla ukrytý Rausisův mobil a později jej přistihla přímo při činu. "Nyní se bude postupovat podle standardní procedury a bude následovat řízení, při němž se vyjasní veškeré podobnosti," uvedl Garett.

První cenou francouzského šachového šampionátu, který končí 14. července, je 1000 eur, v přepočtu asi 25 600 korun.


Rausis svou vinu nepopírá. "Bohužel, nemám žádnou zbraň na svou obranu. Ve čtvrtek večer jsem byl záběrem kamery přistižen, jak držím v ruce telefon během rozehrané hry. Nyní zaplatím nejvyšší cenu za porušení šachových pravidel,“ řekl pro portál Lidovky.cz
 

rod, TN.cz

K tématu šachy

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz