Sport

Ostuda před celým světem: Takhle Češi podváděli ve sportu a chytli je

Ostuda před celým světem: Takhle Češi podváděli ve sportu a chytli je
Zdroj: Profimedia

Českými šachy otřásla kauza podvodu druhého nejlepšího šachisty Igora Rausise, který na toaletě analyzoval právě probíhající partii. Není to poprvé, co se čeští sportovci kvůli podvodu dostali pod palbu kritiky. Připomeňte si sami ty největší přešlapy.

Samozřejmě, když se řekne podvod ve sportu, napadnou vás domluvené zápasy kvůli sázkám nebo z jiných zištných důvodů. To ale není tato kategorie. Podvádí totiž někdy i sami sportovci, aby pomohli konečnému výsledku...

1) POSTUPOVÁ PENALTA 

Snad největší ohlas ve světě udělal Jan Rezek. V roce 2011 bojovali Češi o účast na mistrovství Evropy a v přímém souboji o postup se setkali se Skotskem. V případě prohry by se postup vzdálil, ne-li rozplynul.


A Češi ještě pár minut před koncem prohrávali. Pak si ale Jan Rezek ve vápně ťuknul míč a spadl. Penalta! Michal Kadlec vyrovnal na 2:2 a posunul Čechy na EURO. Jenže.. Penalta nebyla úplně správně písknutá.


Skotský obránce se Rezka ani nedotknul a tak cítili Ostrované po právu obrovskou křivdu. A nejen oni. Do českého záložníka se pustil i rozhodčí Kevin Blom, který na nafilmovaný pád skočil. „Simuloval, vědomě a úmyslně. Pokud takový podvod uděláte v hospodě, dostanete okamžitě ránu. Když jsem viděl záznam, můj svět se zhroutil,“ rozpovídal se o incidentu, který mu podle něj zničil kariéru.

2) VLASTNÍ KOŠE

Taktizování před play off se nevyplatilo v první lize žen Kralupám a pražské Spartě. Oba týmy odmítaly v posledním kole základní části vyhrát a tak si dávaly vlastní koše.


Přitom šlo o maličkost. Tyto týmy se měly potkat v prvním kole play off a poslední zápas měl určit, kdo bude mít výhodu domácího prostředí. Konečná tabulka jim určila čtvrté a páté místo se shodným počtem bodů a mělo rozhodnout skóre.


Když si Středočešky uvědomily, že nemají šanci vyhrát o devět bodů, pokusily se utkání dovést do prodloužení, ve kterém by získaly druhou šanci. Vítězství Kralup o jediný bod nakonec zařídila jedna ze sparťanek, která si vstřelila vlastní koš.
Oba kluby na tuto taktiku ale draze doplatily. Po sezoně je Česká basketbalová federace odsoudila k pádu do druhé ligy.

Komický závěr zápasu můžete sledovat od času 1:34:30

3) TEČ ČEPICÍ A CULÍKEM

Byly to kamarádky, ale po semifinále US Open v roce 2017 si nemohly přijít na jméno. Barbora Strýcová si vzala na mušku Lucii Hradeckou a od plic jí vynadala. Za všechno mohl culík a sporný míč.
 

Šafářová se Strýcovou ztrácely ve druhém setu za stavu 5:5 0:30 a pak přišla ona výměna. Siniaková zahrála za síť, míček proletěl těsně kolem hlavy Hradecké a zřejmě jí i zasáhl vlasy a culík. Rozhodčí to však neviděla a Siniaková s Hradeckou měly důležitý brejkvol. Barbora Strýcová, která byla poblíž, neudržela nervy.
 

"Lucko, to si děláš ale ze mě děláš srandu, ty vole! O čepici, nedělej, že to nevíš, ty vole!"

Hradecká tvrdila, že nic necítila a vyčítavě se dívala na svou parťačku z fedcupového týmu. Na konci zápasu pak ještě temperamentní Strýcová u sítě při podání rukou zamumlala možná slova: "Fair play jak prase, kur*a vole."


I z opakovaných záběrů je těžké posoudit, jestli k teči opravdu došlo, každopádně to Hradecké k titulu nepomohlo. Ve finále se Siniakovou prohrály jasně 3:6 a 2:6.

4) POSUNUTÁ BRÁNA

Do historie českých podvodů se zapsal i slovenský brankář Igor Murín. Ten v roce 2005 chytal za Zlín a v zápase extraligy s Plzní úmyslně posunul branku a dělal, jakoby nic.


Nejdříve se rozhlédl, jestli se někdo nekouká, a když zjistil, že mají všichni sudí upřený zrak na druhou stranu hřiště, zacouval k brance a nenápadně ji vyhodil ze svého postavení. Důvod? Bál se, že Plzeň dvojnásobnou přesilovku využije.


A tak se i stalo. Hned jak Murín viděl puk za svými zády, rozjel se s mohutnými gesty za rozhodčími a hádal se, že má posunutou branku. Sudí podle tehdejších pravidel tak gól nemohli uznat a Zlín nakonec zvítězil 4:1.

 

5) ŠACHY NA TOALETĚ

Nejnovějším přírůstkem českých sportovních podvodů je Igor Rausis. Ten ve svých osmapadesáti letech zaznamenal neuvěřitelný posun ve světě šachu a v me světovém žebříčku se dostal na 40. místo.

Související obsah


Divné to bylo i Šachovému svazu České republiky, který Rausise nebral do reprezentace a dokonce na něj podal i žádost o prověření. A ve Štrasburku spadla klec. Kamery ho natočily, jak na toaletě analyzuje právě probíhající partii.
Rausis vše přiznal a okamžitě s omluvou ukončil kariéru

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Sport

Důležité Události