Protest

Volební komise v Rusku vyškrtly desítky kandidátů. Někeré zatklí

Dva tisíce obyvatel Moskvy vyšly včera do ulic. Nelíbí se jim, že několik nezávislých a opozičních politiků je vyškrtnutých z kandidátek pro místní volby plánované na září. Vznikly potyčky a policie zadržela 40 lidí.

S požadavkem na nezávislé volby pochodovali lidé moskevskými ulicemi. Nesouhlasí s rozhodnutím volební komise, která podle nich záměrně blokuje zapsání opozičních a nezávislých politiků na kandidátky zářijových voleb nového moskevského zastupitelstva.

"Sbírali jsme podpisy v dešti i horku. A víte, co nám řekli? Že jsou podpisy falešné. Přitom mnozí z vás, co jste se podepsali, jste teď tady," prohlásil opoziční kandidát Dmitrij Gudkov.

Kvůli obvinění ze zfalšování podpisů z kandidátky vypadla například spolupracovnice opozičního lídra Alexeje Navalného Ljubov Sobolová. Na protest ohlásila hladovku. "Okrádají nás o volby, okrádají nás o naši budoucnost. Domnívám se, že je to na nařízení moskevského starosty Sergeje Sobjanina," uvedla Sobolová.

Související obsah

Volební komise ještě nicméně oficiální seznam kandidátů nezveřejnila. Protestní akce se proměnila v neohlášený pochod až k sídlu starosty města, který policie po celou dobu sledovala. Nakonec se poklidná demonstrace změnila v potyčky.

Policie kromě Sobolové zadržela i další opoziční kandidáty. Celkem v poutech skončilo téměř 40 lidí, včetně novináře, který zásah proti demonstrantům natáčel.

Kristina Tůmová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz