Zatmění Měsíce

Část Měsíce zmizela v zemském stínu. Objevil se Jupiter i Saturn

V noci na středu mohli milovníci noční oblohy pozorovat částečné zatmění Měsíce, který byl ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Podívanou sledovali lidé na mnoha místech, v Ostravě ale zážitek pokazila oblačnost. Nebeské divadlo se navíc odehrálo přesně k 50. výročí startu raketoplánu Apollo 11.

Částečné zatmění Měsíce bylo viditelné z Asie, Afriky a Evropy. Česko se jeho maximální fáze dočkalo ve 23 hodin a 31 minut, kdy bylo v zemském stínu ponořeno více než 65 procent Měsíce. Začátek zatmění byl očima viditelný od 22 hodin a 1 minuty.

"Měsíc vychází okolo 21. hodiny letního času. V té době již bude probíhat očima nepozorovatelná polostínová fáze zatmění," lákal na zatmění Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Částečné zatmění bylo viditelné jak z měst, tak i mimo ně. Poblíž Měsíce byla také planeta Saturn, centrum Mléčné dráhy a nad jihozápadem jasný Jupiter. Na konec zatmění si pak diváci počkali zhruba do jedné hodiny po půlnoci.

Během noci byly mimořádně otevřeny některé hvězdárny. Pozorovat zatmění Měsíce tak diváci mohli například ze Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně, z hvězdárny v Brně, Ostravě, Plzni a dalších městech.

Související obsah

Výročí startu Apolla 11

S rozdílem pouhých osmi hodin připadlo maximum zatmění na mimořádné výročí. Právě 16. července 1969, konkrétně v 15:32 středoevropského času začalo vyvrcholení jednoho z největších dobrodružství lidstva.

Astronauté Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins byli v raketě Saturn V vystřeleni k Měsíci. Na něm přistáli o čtyři dny později, tedy 20. července. "Legendární první stopu své boty do měsíčního povrhu vtiskl Neil Armstrong o pár hodin později," připomíná Pavel Suchan.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz