Cestujeme bezpečně

Pozor na hlavu! Na těchto místech se vás letadla téměř dotknou

Pozor na hlavu! Na těchto místech se vás letadla téměř dotknou
Zdroj: Profimedia

Světoznámé karibské letiště u pláže Maho není jediné, kde můžete pozorovat letadla doslova na dosah ruky. A nemusíte ani přes velkou louži, dechberoucí pohledy nabízí třeba letiště v oblíbených dovolenkových destinacích v Řecku! Dávejte ovšem pozor, jde o nebezpečnou aktivitu, při které už dokonce zemřela turistka.

Sledování přistávajících a odlétajících letadel patří v dovolenkových rájích k oblíbeným adrenalinovým činnostem, pozorovat stroj ze vzdálenosti pár metrů je rozhodně zážitkem na celý život.


Mějte však na paměti, že sledování letadel může být nebezpečné! Vždy se držte v dostatečné vzdálenosti. Motory letadel jsou totiž schopné zapříčinit ohromně silný větrný vír, který nemusíte ustát. Mohou v něm také létat předměty, které by vás mohly zranit.


Řecko


Na nádherná místa, kde můžete pozorovat letadla, vás vezmou i české cestovní kanceláře. Nejblíže se dostanete asi do Řecka. Oblíbený je pro pozorování letadel ostrůvek Skiathos na severozápadě Egejského moře, konkrétně pak pláž Xanemos Beach. Letadla tam však létají tak nízko, že je skutečně nutné mít se na pozoru a nechodit příliš blízko k přistávací dráze. Na ostrově nedoporučujeme sledovat letadla z druhé strany letiště, kde přistání už skutečně představuje pro pozorovatele bezpečnostní riziko – podívejte se na video!


O poznání méně rizikový je plane spotting, jak fanoušci pozorování letadel tuto aktivitu nazývají, na dalším řeckém ostrově – Korfu. U letiště sice není nádherná písečná pláž, nicméně pár metrů před tamním letištěm je přímo v moři hráz, na kterou je možné bezpečně vejít, případně je možné nechat se lodičkou převézt na přilehlý Myší ostrov. A pokud byste se i tam báli jít, můžete letadla pozorovat z boku na vyvýšené terase s drinkem v ruce. Mimo jiné zde často přistává i český dopravce Smartwings.


"Jde zároveň o místo, kam jsem musela zavítat hned několikrát – až takový zážitek to byl. Z vlastní zkušenosti doporučuji vzít si špunty do uší, aby vám do zvukovodu nenafoukalo. Vítr z přistávajících i startujících letadel je totiž opravdu silný. Obrovský zážitek je také samotné přistávání a vzlet. Při cestě tam máte do poslední chvíle pocit, že letadlo přistane na moři. Na cestě zpět zas pilot musí velice rychle zvednout předek letadla, ranvej je na Korfu totiž opravdu krátká. Piloti jsou na to však cvičení, takže se ničeho nemusíte bát," popsala reportérka TN.cz, která na ostrově několik měsíců pracovala.

Související obsah


Na jaká další místa, kde vám letadla přistávají doslova nad hlavou, vás ještě české cestovky mohou vzít? A do jakých vyhlášených "letadlových" desinací musíte na vlastní pěst? Na to se podívejte na další stránce!

 
Kypr


Zajímavým a také relativně bezpečným místem pro pozorování letadel je pláž u kyperského letiště Larnaka. Letadla tu přistávají šikmo k pláži, a tak si je může pořádně prohlédnout z boku.


Kanárské ostrovy


Pro pozorování letadel je vyhlášený i ostrov Lanzarote na Kanárských ostrovech. Sednout si tam můžete na málo využívanou pláž a vychutnávat si pohled na přistávající stroje ze všech možných úhlů.


Thajsko


Pokud jste milovníky exotiky a zároveň nadšenci do letadel, pak by vaší příští destinací měl být thajský ostrov Phuket. Z Česka vás na něj vezmou i některé cestovní kanceláře, je však možné se na něj dopravit i na vlastní pěst. Pozorování letadel je zde možné z pláže May Kayo.


Karibik – Svatý Martin


Vůbec nejznámějším místem, kde letadla přistávají téměř na pláži, je Maho Beach. Bohužel jde také o místo, kde kvůli plane spottingu zemřela v létě roku 2017 57letá turistka z Nového Zélandu. I přesto, že se držela plotu, ji strhl proud vzduchu z trysek motoru letadla.

Související obsah

Žena zemřela na následky pádu, když měla hlavou narazit do betonu. To však turisty z celého světa neodradilo a na pláži se shromažďují dál.

Na Maho Beach se byli podívat i moderátoři Snídaně s Novou Zorka a Míra Hejdovi. Podívejte se na jejich video překliknutím doprava v instagramovém příspěvku:Austrálie


Pokud se vydáte do země klokanů, konkrétně do Sydney, bude pro vás zážitkem jak samotné přistání, tak následné pozorování letadel. Největší město Austrálie dokonce zřídilo speciální prostor, kde lze letadla pozorovat z toho nejlepšího úhlu a zároveň je toto místo bezpečné.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz