Maroko

Za brutální vraždy dvou turistek v Maroku padly tresty smrti

Za brutální vraždy dvou turistek v Maroku padly tresty smrti
Zdroj: AFP

Marocký soudní tribunál ve čtvrtek odsoudil trojici mužů obžalovaných z vraždy dvou skandinávských turistek k trestu smrti. Odsouzení měli loni v polovině prosince v pohoří Vysoký Atlas brutálně zavraždit čtyřiadvacetiletou dánskou turistku Louisu Vestagerovou Jespersenovou a její o čtyři roky starší kamarádku Maren Uelandovou z Norska.Informaci přinesl britský deník The Guardian.

Těla zavražděných žen objevil 17. prosince francouzský pár poblíž turistického centra Imlilu, kde jmenované trávily dovolenou. Muži na dívky zaútočili v noci, když spaly ve stanu. Své oběti ubodali a poté dekapitovali. Jeden z trojice odsouzených tento hrůzný čin nahrával na svůj mobilní telefon a video později nasdílel na sociálních sítích skupin sympatizujících s Islámským státem (IS).

Podle vyjádření soudu byl vůdcem skupiny pětadvacetiletý pouliční prodavač Abdessamad Ejjoud. Ten se přiznal k vraždě jedné z turistek. Druhou vraždu spáchal sedmadvacetiletý tesař Younes Ouaziyad. Třetím odsouzeným k trestu smrti byl třiatřicetiletý Rachid Afatti, který na svůj telefon nahrával běsnění svých kumpánů.

Související obsah

Jedenáctitýdenní soudní proces probíhal v Salé, nedaleko Rabatu. Během líčení byl před senátem mimo jiné přečten emotivní dopis od matky zavražděné Jespersenové, ve kterém stálo: „Nejvhodnější by bylo dát těmto zvířatům trest smrti, který si zaslouží.“… Obžaloba prohlásila, že všichni tři jsou „krvežíznivými příšerami“, neboť podle pitevního protokolu bylo na těle Jespersenové nalezeno 23 bodných ran a sedm na těle Uelandové.

Přestože trest smrti nebyl v Maroku vykonán od roku 1993, požadovali státní zástupci pro obžalované trest nejvyšší a soud jim nakonec vyhověl. Odsouzení musí rovněž zaplatit 2 miliony dirhamů ( asi 4,7 milionu korun)jako odškodné rodičům Maren Uelandové. Soud naopak odmítl žádost pozůstalé rodiny Jespersenové o zaplacení 10 milionů dirhamů odškodného za “ morální odpovědnost “ marockého státu, neboť údajně dostatečně nesledoval aktivity některých podezřelých před spácháním vraždy.

Související obsah

V procesu bylo za spolupachatelství obviněno dalších 21 mužů, kteří stále čekají na verdikt. Někteří z nich svou účast na vraždách před soudem popírají. Obžaloba pro ně požaduje tresty v rozmezí od 15 let až po doživotí.

Otřesný případ dvojnásobné vraždy před rokem šokoval celé Maroko. Do severoafrické země ročně cestují miliony návštěvníků, kteří tuto zemi považují za bezpečnou a jsou nezanedbatelným zdrojem finančních prostředků pro místní hospodářství.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz