Domácí

Černí pasažéři zastavili vlak! Lidé ani nedostanou odškodnění

Černí pasažéři zastavili vlak! Lidé ani nedostanou odškodnění
Zdroj: zpravy@nova.cz

Až čtyřicet minut museli čekat cestující na nádraží v Benešově. V jejich vlaku totiž jelo několik cizinců se špatnou jízdenkou, kterou odmítli doplatit. Průvodčí tedy rychlík Českých drah zastavili a zavolali policii. Lidé pak mohli využít další spoj, do kterého se však skoro nevešli. A ani nemají nárok na odškodnění. Museli by totiž na nádraží čekat místo čtyřiceti minut šedesát.

Nepříjemnou jízdu vlakem zažili ve čtvrtek lidé, kteří jeli ve dvě hodiny odpoledne z Českých Budějovic do Prahy rychlíkem 712. Průvodčí se rozhodli zastavit vlak, jelikož v něm mělo jet několik cizinců s nesprávnou jízdenkou. Tu prý pak odmítli doplatit.

Personál proto na místo zavolal policii. "Paní průvodčí tedy vzaly spravedlnost do svých rukou a vlak zastavily v Benešově na 40 minut. Místní příslušníci Policie ČR na místo dorazili asi po 20 minutách, i když měli svou stanici hned u nádraží," popsala situaci pro TN.cz jedna z cestujících.

Někteří lidé tak kvůli zpoždění nestihli navazující spoj nebo práci. "Nemluvě o horku a o tom, že v něm cestovaly rodiny s dětmi," doplnila žena. Dále také dodala, že ani nebudou mít nárok na odškodnění, jelikož čekali na nádraží jen čtyřicet minut.

Podle Českých drah (ČD) se jedná o běžný postup. "Je to dané pravidly Evropské unie. Tady platí zásah vyšší moci, takže se jedná o obecný limit pro odškodnění. V České republice máme výjimku, pokud se stane například závada na vlaku," vysvětlil Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD.

 

Související obsah

Odškodnění ve výši 25 % z ceny jízdenky dostanou cestující, pokud celková cena jízdného pro jednosměrnou cestu pro jednoho cestujícího činí nejméně 400 korun při zpoždění 60 až 119 minut, informovaly ČD na svém webu. Pokud pro jednoho cestujícího celková cena jízdného činí nejméně 200 korun, dostane 50% z ceny jízdenky při zpoždění 120 a více minut.

Průvodčí mají také právo na zastavení vlaku a přivolání policie, například pokud z něj černý pasažér odmítne vystoupit. "Nikdy se však dopředu neví, jak dlouho bude zásah trvat. Někdy to může být jen deset minut, někdy více," dodal Šťáhlavský.

Naštvaní lidé pak z Benešova odjeli vlakem mířícího z Českého Krumlova do Prahy v 16:19. Do něj se však málem nevešly, jelikož byl skoro plný. "Někteří lidé už odjeli zastávkovým vlakem "S" s odjezdem v 16:22," doplnila cestující.

Co se týče odškodnění, mohou se lidé obrátit na email info@cd.cz, telefonní linku 221 111 122 nebo na zaměstnance pokladní přepážky či průvodčího. Veškeré informace cestující naleznou na webu Českých drah.

reg, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz