Velká tragédie zasáhla v noci na úterý východoruské město Chabarovsk. Na táboře zaměřeném na knižní a filmovou ságu Pán prstenů vypukl v noci požár. Většina stanů, ve kterých spalo dohromady 189 dětí, lehla popelem. Čtyři děti požár nepřežily.
Jedna z dívek, která v noci při požáru zemřela, by v úterý oslavila 11. narozeniny, uvedla to agentura RIA s odkazem na místopředsedu regionální vlády Anatolije Litvinčuka. RIA před polednem českého času informovala, že oběti požáru jsou už čtyři. Informovala ji o tom mluvčí regionální vlády Naděžda Tomčenková.
Požár v Holdomi, které je jinak vyhlášeným lyžařským střediskem, vypukl kolem 2. hodiny ráno. V tábořišti bylo 26 stanů, v nich spalo 189 dětí.
Dvacet stanů bylo zcela zničeno. Dvanáct lidí bylo zraněno, z toho sedm dětí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle listu Siberian Times byla zranění některých dětí velmi vážná. Dvanáctiletá Elizaveta měla mít popáleniny na 90 % těla. Vážně popálená byla i o rok starší Veronika a 11letý Alexej.
První obětí byla jedenáctiletá Sonja. Dívka pocházela z města Komsomolsk na Amuru. Před školu, kterou navštěvovala, lidé od rána nosí květiny a zapalují svíčky.
Podle svědků propukla v táboře panika. Děti ve spodním prádle nebo pyžamu utíkaly z hořících stanů. Jedno z nich natočilo obrovský požár a poslalo video rodičům s textem: "Mami, máme tady problém!"
Úřady zahájily vyšetřování pro podezření z trestného činu zabití z nedbalosti a z porušení bezpečnostních postupů. Kontrola provedená v táboře v květnu tohoto roku nařídila podle agentury RIA provozovateli do 1. srpna odstranit závažné nedostatky, mezi kterými byla i absence evakuačního plánu. Jako pravděpodobný viník požáru se zatím vyšetřovatelům jeví to, že někdo sušil na elektrickém přímotopu oblečení.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz