Ozon

Venku číhá rakovina! Nad Českem je velmi málo ozónu

Venku číhá rakovina! Nad Českem je velmi málo ozónu
Zdroj: Thinkstockphotos

Nad Českem je aktuálně málo ozónu a sluneční paprsky tak skoro nic nebrzdí. Experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc varují, že ve středu bude ještě hůř a zvlášť kolem poledne bychom měli pobyt na slunci maximálně omezit.

"Hodnoty UV indexu v poledních hodinách při malé oblačnosti stoupají až na hodnoty kolem 7 až 7,5 (vysoké hodnoty), v jižních částech území i mírně nad 7,5, což jsou už hodnoty velmi vysoké. Podobná situace bude trvat přibližně do pátku," napsali meteorologové na facebooku.

A bude hůř - podle expertů totiž ve středu množství ozónu nad Českem klesne na extrémně podprůměrné hodnoty a sluníčko se tak do nás bude opírat s velkou intenzitou.

"Pokožka běžného středoevropského fototypu začne reagovat na UV záření v poledních hodinách již po asi 20 až 30 minutách. Doporučujeme tedy maximálně omezit pobyt na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou," nabádají meteorologové k opatrnosti.

A pokud ven na přímé slunce zkrátka musíte i v tuhle exponovanou dobu, měli byste si podle nich nasadit sluneční brýle, narazit pokrývku hlavy, zvolit oblečení, které vás maximálně zakryje a nezapomenout se ještě před cestou namazat opalovacím krémem.

Související obsah

"Na sobotu očekáváme přechodné zvýšení množství celkového ozonu a pokles hodnot UV indexu v poledních hodinách a při malé oblačnosti na 6 až 7, což jsou ovšem stále vysoké hodnoty," uzavřel ČHMÚ ozónovou předpověď pro nejbližší dny.

UV záření je přitom zdraví nebezpečné, protože v krajním případě může "rozjet" až rakovinu kůže. A to včetně zhoubných nádorů. Riziko přitom představuje i obyčejné spálení kůže, ke kterému v tropickém počasí dojde během chvíle.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz