Pelikán

Vzácní návštěvníci jižní Moravy! Přiletěli k nám pelikán a drop

Vzácní návštěvníci jižní Moravy! Přiletěli k nám pelikán a drop
Zdroj: MOS, Jiří Havránek

Centrem zájmu českých ornitologů je v těchto dnech jih Moravy. Pozorovali tam totiž dva největší evropské ptáky, kteří se k nám překvapivě zatoulali – dropa velkého a pelikána bílého. Pelikán se k nám zatoulal nejspíš až z Izraele.

Největší evropský vodní pták – pelikán bílý – se podle ornitologů zabydlel na Střední nádrži přehrady Nové Mlýny. Na cestu do Česka se podle ornitologů tento pták, který běžně žije v deltách evropských řek, například Dunaje, vydal z Izraele.

Pelikáni váží 5 až 15 kilogramů, jejich rozpětí křídel dosahuje až tří metrů. Pelikán loví do svého velkého zobáku s vakem ryby. Do Česka zavítá vzácně a většinou zde dlouho nezůstane.

"Jde totiž o poměrně plachého ptáka, který vyhledává rozsáhlé vodní plochy, kde jej nikdo neruší," vysvětlil Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Ornitologové ho zaznamenali už na začátku července, také na Střední nádrži Nových Mlýnů. Pak se přesunul k rybníku Nesyt. Teď by měl opět přebývat na novomlýnské nádrži.

"I přes jeho velikost není snadné ho zahlédnout, protože je plachý a lidem se vyhýbá," vysvětluje Šafránek, proč je pozorování tak obřího ptáka vlastně vzácné.

Související obsah

Na jihu Moravy teď pozorují i dalšího velkého evropského ptáka, který u nás běžně nesídlí – dropa velkého. Ten kdysi v Česku, právě v okrese Znojmo, hnízdil. Na začátku 80. let napočítali dokonce 44 ptáků. V dnešní době ale v Česku už nežije. Občas se na jih Moravy ale zatoulá z Maďarska nebo Rakouska.

"Drop je velký stepní pták, který dává přednost polní krajině. Váží 8 až 15 kilogramů a má rozpětí 210 až 240 cm," dodal Šafránek.

Ornitologové žádají ty, kteří by pelikána nebo dropa potkali, aby jim o tom, kde jej pozorují, dali vědět. Přispějí tím k ochraně vzácných ptačích návštěvníků.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz