Důchodci

Senátoři chtějí přidat nejstarším důchodcům, Maláčová je proti

Senátoři chtějí přidat nejstarším důchodcům, Maláčová je proti
Zdroj: Getty Images

Senátoři chtějí přidat nejstarším seniorům, kteří jsou v důchodu 25 let, 1 000 Kč. Připojili to jako pozměňovací návrh k novele zákona o důchodovém pojištění. Tu bude znovu projednávat Poslanecká sněmovna. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je proti. Uvedla, že by sice nejstarším důchodcům velmi ráda přidala, resort na to ale nemá peníze.

Zvýšení penzí o 900 korun od příštího roku je opět blíž. Návrh prošel ve čtvrtek Senátem. Ten k tomu připojil i pozměňovací návrh, který zvýší penze o 1000 korun nejstarším seniorům, tedy těm, kteří pobírají starobní důchod více než 25 let.

Senátor Miloš Vystrčil (ODS) pozměňovací návrh vysvětloval tím, že senátoři chtějí přilepšit hlavně ženám, které jsou dlouho v důchodu, a ten jim byl vypočtený z nízkých mezd.  Mnohé z nich podle něj chtěly dál pracovat, ale nesměly.

Podle Vystrčila je v Česku zhruba 155 tisíc lidí, kteří jsou v důchodu přes 25 let, z čehož 140 tisíc jsou ženy. Ministerstvo to vyčíslilo na další dvě miliardy, které by k takové změně byly potřeba.

Maláčová v Senátu řekla, že s návrhem v principu souhlasí, dala k němu ale negativní stanovisko. Podle ní není návrh stanoven hospodárně.

"Nezvyšuje důchody nad rámec zákonné valorizace zejména u těch seniorů, kteří pobírají nedůstojné nebo nespravedlivé důchody, ale zvyšuje důchody u všech seniorů, kteří ještě nedosáhli 85 let, ale v důchodu jsou již 25 let. Přitom víme, že samotná délka pobírání důchodu není dobrým vodítkem pro změny výše důchodu," řekla Maláčová.

Maláčová také naznačila, že by takové opatření mohlo pracující motivovat k předčasným odchodům do důchodu. Senát ale pozměňovací návrh schválil a pro byli i straničtí kolegové Maláčové. Průměrná penze má od příštího roku vzrůst na 14 373 Kč měsíčně.

Zvýšení důchodů bude znovu posuzovat sněmovna, která nakonec rozhodne i o tom, jestli nejstarší senioři dostanou navíc 1 000 Kč nebo ne.

Ambiciózní plány ministryně Maláčové mohou vyjít až na 30 miliard, více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz