Podvod

Šachy pod drobnohledem. Po skandálu se rozjely kontroly

Obří podvod českého šachového velmistra Igorse Rausise přinesl první změny v zabezpečení profesionálních šachových turnajů. V Pardubicích se konal mezinárodní festival šachu a každý musel projít důkladnou kontrolou, jestli u sebe nemá přístroj, který by mohl šachové partie analyzovat.

Jeden podvodník byl prý také odhalen. Podobně jako před dvěma týdny, kdy Rausise přistihli na turnaji ve Štrasburku s mobilem v ruce na záchodě.

Každý účastník jednoho z největších českých šachových turnajů musel projít kontrolou. Dovnitř se nesměl dostat žádný mobil nebo přístroj, který by dokázal analyzovat partie.

Může za to Igors Rausis. Šachový velmistr, který se před pár lety začal zázračně zlepšovat. Všichni tušili, že podvádí, ale přistihnout se ho nepodařilo. Až před dvěma týdny ho organizátoři turnaje natočili s mobilem na záchodě.

"Potom se velmistr Rausis přiznal, že skutečně podváděl při té partii a oznámil konec kariéry, čemuž se nedivíme," uvedl už dříve předseda Šachového svazu České republiky Viktor Novotný.

Související obsah

Pardubický turnaj byl možná první na světě, který na incident reagoval a zpřísnil kontrolu. S podvodníky se prý totiž v posledních letech roztrhl pytel.

A přísnější kontroly se vyplatily. Mezinárodní šachová komise bude muset o jednom podvodníkovi rozhodovat. Organizátoři chtějí do budoucna udělat kontroly ještě přísnější. Kamery na záchody prý ale instalovat nebudou, porušovali by tím totiž zákony.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz