Domácí

Odstranění graffiti z Karlova mostu bylo neodborné, pilíř může být poškozen

Odstranění graffiti z Karlova mostu, které záhadně zmizelo přes noc, bylo provedeno neodborně, ve spárách jsou ještě zbytky barvy. Restaurátoři tak musí pilíř dočistit. Analýza odebraných vzorků ukáže, jestli byl most při neodborném očištění poškozen.

Památkáři se v pondělí ráno sešli u Karlova mostu, aby prozkoumali následky čištění graffiti, které se na mostním pilíři objevilo v polovině července. Čištění bylo podle zástupců Technické správy komunikací, památkářů a restaurátorů neodborné.

Na zdi jsou stále zbytky barvy, je tak třeba, aby mostní pilíř ještě dočistil restauratér. Zatím není jasné, zda byla na čištění použita nějaká chemikálie. Památkáři na místě odebrali vzorky, analýza má určit, zda došlo k poškození pilíře.

Graffiti se na mostě objevilo v polovině července, policie pak dopadla dva německé turisty. Obvodní soud jim následně vyměřil pokutu sto tisíc, oba dva cizinci byli z Česka vyhoštěni.

V pondělí se ozval soudu obhájce obou turistů z Německá a proti rozsudku podal odpor. Celý případ tak v září zamíří k soudu, uvádí Pražský deník.

Související obsah

Dva metry vysoké a pět metrů široké graffiti začali restaurátoři odstraňovat v sobotu. Čištění mělo trvat zhruba tři týdny, někdo si ale pospíšil a odstranil ho za jedinou noc. Zatím není jasné, kdo most očistil, na pilíř totiž nemíří žádné kamery.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz