Rakousko

Rakušané sáhli Čechům na dávky! Brusel zuří a hrozí soudem

Rakušané sáhli Čechům na dávky! Brusel zuří a hrozí soudem
Zdroj: Profimedia

Kvůli rozhodnutí zavést u zahraničních pracovníků tzv. indexaci přídavků na děti, může Rakousko skončit před Soudním dvorem EU. Zavedení nové úpravy se dotklo i tisíců českých dětí, jejichž rodiče přišli měsíčně zhruba o 1100 Kč. Změna se týká cizinců, kteří v Rakousku pracují a odvádí daně, ale jejichž děti žijí za rakouskými hranicemi.

Rodičům, kteří v Rakousku pracují, poctivě daní svoji výplatu, ale jejichž rodiny žijí za hranicemi, sebrala rakouská vláda od 1. ledna velkou část přídavků na děti. Zavedla totiž tzv. indexaci, kdy dávky odstupňovala podle toho, jaká je životní úroveň a cenová hladina v zemích, kde děti žijí.

Základní měsíční přídavky na dítě jsou v Rakousku 114 euro, tedy v přepočtu 2 900 Kč. Rodič, který třeba za prací do Rakouska dojíždí ze Znojma, ale o velkou část dávky přišel. Po zavedení indexace totiž dostává o 43,4 euro (1 100 Kč) méně, jen 70,57 euro (1 807 Kč).

Změna se nelíbí nejen rodičům, přičemž už zhruba tisícovka Čechů a Slováků ji na začátku roku u rakouských soudů napadla, za porušení unijního práva ji považuje i Evropská komise. S Rakouskem vede řízení a Vídeň se teď přiblížila tomu, že bude muset svoji právní normu obhajovat před Soudním dvorem EU.

Podle Evropské komise porušuje rakouský zákon unijní legislativu o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a zásadu rovného zacházení s pracovníky. Komise na to Vídeň upozornila dopisem, rakouská odpověď ji ale nepřiměla změnit názor. Proto teď zasílá formální upozornění. Rakušané budou mít dva měsíce na nápravu. Pokud Komise usoudí, že náprava, kterou Rakousko přijalo, není dostatečná, může případ předat soudu.

"V Evropské unii nejsou žádní pracovníci druhé kategorie a žádné děti druhé kategorie," zlobila se eurokomisařka pro sociální věci Marianne Thyssenová. Požaduje, aby v případě, že zahraniční pracovníci odvádí do systému sociálního zabezpečení stejnou částku jako ti, kteří v Rakousku žijí, měli nárok na stejně vysoké dávky.

 

Související obsah

Podle televize ORF se snížení dávek dotklo 125 tisíc dětí, nejčastěji Maďarů (28 700), Slováků (27 180), Poláků (14 865) a Rumunů (14 213). Mnohé rodiny přišly o více než 50 % příspěvku. Vídeň je ale přesvědčená, že je vše v pořádku a v souladu s evropským právem.

Otevřít otázku ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu přislíbil i český europoslanec Tomáš Zdechovský. "Zákon o indexaci rodinných dávek v Rakousku podle mě jednoznačně porušuje evropské právo a měl by být zrušen. Pokud nebudou v následujících měsících jasné kroky Komise, jsem odhodlán věc znovu otevřít ve výboru," napsal Zdechovský.
 

TN.cz

K tématu Rakousko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz