Pacient

Muž z Kladna měl 12 let hrát imbecila. Vyneslo mu to 2 miliony

Muž z Kladna měl 12 let hrát imbecila. Vyneslo mu to 2 miliony
Zdroj: Profimedia

Dvanáct let si Petr Stojka užíval invalidního důchodu, který dostal kvůli psychické nemoci. Měl mít IQ jen 35. Jenže podle obžaloby dokázal muž udělat autoškolu a byl dokonce ve vězení, kde o jeho duševním zdraví nepochybovali. Teď je podezřelý z podvodu kvůli sociálním dávkám.

Na dávkách si podle webu Novinky.cz přišel Stojka na více než 2,5 milionu korun. Od roku 2006 dostával invalidní důchod, vloni to bylo přes 9 tisíc korun měsíčně. Následně si požádal o příspěvek na péči a ten mu byl ve výši 8 tisíc korun měsíčně přiznán.

"V roce 2012 pak podal žádost o příspěvek na mobilitu, který mu byl na základě doložené zdravotní dokumentace také přiznán a to ve výši 400 korun měsíčně," uvedl po dokončení vyšetřování případu mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Muž přesvědčil lékaře, že má středně těžkou mentální retardaci a IQ 35. O tom se snažil v úterý přesvědčit i soudce. Při výslechu o sobě řekl jen to, že rád kreslí. Soudu se pokusil sebrat tužku určenou na podpis.

Znalec ale uvedl, že jde o masivní simulaci retardace. Ve spise je totiž třeba to, že Stojka úspěšně absolvoval autoškolu. Že by toho byl schopný někdo s IQ 35 odborníci odmítají. Stojka byl také ve vězení, kde nikdo o jeho psychickém zdraví nepochyboval. Dokonce ve výkonu trestu dostal kázeňské pochvaly.

Související obsah

Na podvod se přišlo v roce 2018. Úřad práce podal trestní oznámení, kriminalisté došli k závěru, že Stojka simuluje. Muž je stíhán pro podvod a hrozí mu, že ve vězení, kde byl předtím za krádeže a trestné činy spojené s drogami, stráví dalších až osm let.

Soudce Petr Kacafírek odročil soudní jednání na srpen, kdy by před soudem měli vypovídat lékaři, kteří Stojku vyšetřovali, sociální pracovníci a také matka obžalovaného.

vbo, TN.cz

K tématu Pacient

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz