Vražda

Dívka marně volala na tísňovou linku. Únosce ji brutálně zavraždil

Rumunskem otřásl případ znásilnění a vraždy mladé dívky. Alexandra Macešanuová při stopování nasedla do auta 65letého muže, který ji znásilnil a poté zavraždil. Dívka opakovaně prosila na tísňové lince o pomoc. Případ v zemi vyvolal masové demonstrace proti vládě i zkorumpované policii.

Patnáctiletá Alexandra Macešanuová ve středu stopovala do města Caracal na jihu Rumunska. Dívce zastavil pětašedesátiletý Gheorghe Dinca, který ji zmlátil a poté znásilnil. Alexandře se podle webu Guardian podařilo ve čtvrtek třikrát zavolat na tísňovou linku, pomoc ale nepřišla.

Policii totiž trvalo celých 12 hodin, než se jí podařilo lokalizovat mobilní telefon dívky. Další hodiny čekali před domem Dinci, protože neměli povolení k domovní prohlídce, které přitom v naléhavých případech nepotřebují. Muž mezitím Alexandru zavraždil.

I když Alexandra volala ve čtvrtek opakovaně na tísňovou linku, policisté vešli do domu Dinca až v pátek, 19 hodin od posledního hovoru. Dinca zřejmě rozpustil Alexandřino tělo v kyselině, policisté našli na dně sudu kousky lidského těla a Alexandřiny šperky. Testy ale zatím nepotvrdily, komu ostatky patřily.

Související obsah

Dinca skončil ve vazbě, k vraždě se podle jeho právníka policistům přiznal. Přiznal se i k usmrcení osmnáctileté Luizy Melencuové, která zmizela už v dubnu. Policie ho však podezřívá minimálně ještě z jedné další vraždy, protože na místě našli zamrazené maso, které nepatřilo zvířeti.Případ v zemi vyvolal masové demonstrace proti policii, která je podle veřejnosti zkorumpovaná, a vládě sociálnědemokratické premiérky Vioriky Dancilaové. Šéf rumunské policie Ioan Buda musel odstoupit ze své funkce, odvolal ho ministr vnitra Nicolae Moga. V sobotu se demonstrovalo ve větších městech včetně Bukurešti.

Premiérka Dancilaová prohlásila, že zvažuje referendum o zvýšení trestů za vraždy a znásilnění. Úřady kvůli špatnému postupu pří záchraně dívky kritizoval i rumunský prezident Klaus Iohannis. "Dokud budou někteří politici podporovat korupci, nekompetentnost a povyšování na základě jiných kritérií, než je odbornost, bude trpět celá společnost," napsal prezident na Facebooku.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz