Vláda

Jednání vlády: Zákon kvůli propuštěné vražedkyni a peníze klokánkům

Jednání vlády: Zákon kvůli propuštěné vražedkyni a peníze klokánkům
Zdroj: TV Nova

Zařízení pečující o děti v tísni dostanou mimořádnou dotaci. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválila na úterním jednání vláda. Posvětila také nová pravidla ohledně lobbingu nebo schválení podpory pro zemědělce bojující s kůrovcem. Je i pro to, aby těhotné vězenkyně soud nepouštěl na svobodu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo na jednání vlády bod týkající se vytvoření dotačního titulu pro provozovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Ministerstvo navíc připravuje opatření, které těmto zařízením systémově zvýší státní příspěvek.

"Myslíme, že právě děti v krizové situaci by měly mít zajištěnou péči, bezpečí a ochranu. Tyto děti jsou bezbranné, často za sebou mají traumatické zážitky a samy si pomoct nedokáží," řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Vláda na zvýšení financování určila 22 milionů korun. Do budoucna plánuje zvýšit příspěvek na každé dítě v takovém domově z 22 800 měsíčně na 28 200 Kč. "Příspěvek pro krizová zařízení pro děti nebyl valorizován od roku 2013, ačkoliv se reálné náklady na péči o děti průběžně navyšují," upozornila Maláčová.

ČSSD se v tiskové zprávě pochlubila také prosazením dotačního programu určeného pro vlastníky nestátních lesů. Ti, kteří budou potřebovat peníze na boj s následky kůrovcové kalamity, si rozdělí až 2,5 miliardy korun.

Související obsah

"Ceny jehličnatého dříví z kalamitních těžeb se za poslední dva roky výrazně propadly. Vlastníci lesů proto nemají peníze na obnovu lesa a následnou péči o něj, dotace by jim tak měla částečně dorovnat ztráty, aby měli dostatek financí nutných na zajištění řádné péče o les. Není určená na těžební náklady a nemůže být řeč ani o příspěvku k tvorbě zisku,“ vysvětluje ministr zemědělství Miroslav Toman.

Jeho resort prosadil také podporu další výstavby vodovodů a kanalizací, rybníků, úpravy vodních toků a opatření proti povodním. Slibuje si od toho lepší boj se suchem. Letos pro tyto programy chce ministerstvo podle Tomana rozdělit půl miliardy.

Související obsah

Vláda také podpoří ve Sněmovně změnu zákona, která by ukončila praxi, kdy se těhotným vězenkyním přeruší výkon trestu. Po jednání vlády to potvrdila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Novelu, jejíž projednávání vyvolal případ těhotné vražedkyně Petry Janákové, navrhli poslanci napříč politickým spektrem. Žena odsouzená na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběrate záhadně otěhotněla ve vazbě a teď je na svobodě.

Kabinet podpořil také návrh ministerstva spravedlnosti, který zavádí nová pravidla pro lobbisty a lobbing. Ten nyní nemá žádná pravidla. Ministerstvo chce zákonem omezit nežádoucí jevy. Lobbing je v novém zákoně jasně definován a je určeno, kdo se může stát lobbistou a koho lze lobbovat.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz