Egypt

Egyptské město zmizelo před 1200 lety. Vědci v něm objevili poklad

Egyptské město zmizelo před 1200 lety. Vědci v něm objevili poklad
Zdroj: TV Nova

V ruinách starověkého potopeného města, které bývá označováno jako egyptská Atlantida, byl objeven tajemný chrám i s poklady. Herakleion u severního pobřeží Egypta se propadl do moře před přibližně 1200 lety. Ve vodě byl ukrytý celá staletí, dokud ho v roce 2000 neobjevili potápěči.

Průzkum rozlehlých zřícenin starověkého města probíhá od roku 2000. Dlouho však nebyly známy podrobnosti o kdysi velkém přístavem městě. Archeologové nyní informovali o nových nálezech, které se jim podařilo objevit v posledních dvou měsících. Našli zbytky řeckého chrámu a několik lodí plných mincí a šperků.

Mezi nálezy byly i starověké sloupy, dva tisíce let staré hrnčířské výrobky a bronzové mince z období faraona Ptolemaia II. Město Herakleion, také známé jako Thonis, bylo díky své dobré poloze považováno za hlavní egyptský mezinárodní obchodní přístav. Dlouhá staletí byly jeho artefakty pohřbeny pod bahnem, díky čemuž se dokonale zachovaly.

Podvodní archeologové během nedávného průzkumu použili skenovací zařízení, aby odhalili nové části starobylých osad. Odkryli části hlavního chrámu, ale i několik nových přístavů, které vědeckému týmu pomohly rozšířit a zpřesnit mapu potopeného města.

Související obsah

Za zmizení Herakleionu ze zemského povrchu mohou zemětřesení a tsunami. Základy města skončily v bahně, což způsobilo jeho postupný kolaps. Herakleion postihl podobný osud jako bájnou Atlantidu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Egypt

Důležité Události

Píše se na Deník.cz