Změna

Změny od srpna: Konec příspěvků na brýle a platba kartou v metru!

I v klidném letním období se musíme připravit na několik zásadních změn. Od srpna například zdravotní pojišťovny přestanou proplácet klasické příspěvky na brýlová skla i obroučky a jeden ze tří největších operátorů u nás změní způsob účtování za volání. Změny se dočká i pražské metro nebo portál ministerstva práce a sociálních věcí.

1. Zrušení proplácení příspěvků na brýle


Od 1. srpna už nebude možné využívat klasické příspěvky na brýlové obroučky a skla. Slevu přestane poskytovat valná většina pojišťoven. Ušetřené stovky milionů korun mají jít na jiné pomůcky, proplácení bude možné uplatnit jen ve výjimečných případech.

"Brýlové obruby budou hrazeny pouze u věkové skupiny do 14 let včetně, u ostatních bude úhrada obrub zrušena. Brýlové čočky budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v omezených indikacích," sdělila redakci TN.cz v květnu mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Související obsah


2. V pražském metru konečně zaplatíme kartou bezkontaktně


Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) začal 30. července instalovat ve všech stanicích metra bezkontaktní terminály. I tam tedy bude v průběhu srpna postupně možné zaplatit kartou, podobně jako v tramvajích. Celkem má DPP nainstalovat 77 zařízení do konce prázdnin. Tři výjimky tvoří stanice Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol, kde přístroje přibudou z technických důvodů až v následujících měsících.

Na terminálech bude také možné ověřit si platnost dlouhodobých kuponů, které mají cestující nahrané na kartách Lítačka, In Karta nebo na platební kartě. Nové terminály mají stát místo bývalých validátorů a do konce ledna 2020 poběží v testovacím režimu.


3. Vodafone mění způsob účtování za volání i u paušálů


Jeden ze tří největších operátorů v Česku mění způsob účtování za volání. To už sice na jaře provedl u svých předplacených karet, změna se od 26. srpna však dotkne i zákazníků s paušálem. Nově Vodafone nebude účtovat po vteřinách, ale po minutách. Operátor byl sám před několika lety přitom průkopníkem vteřinového účtování, které je k zákazníkům mnohem férovější.

Související obsah

4. Ministerstvo práce a sociálních věcí sjednotí své portály


Ministerstvo práce a sociálních věcí od 1. srpna ruší svůj roztříštěný portálový systém. Vše bude fungovat pouze na dvou adresách – web.mpsv.cz a web.uradprace.cz. Na těchto adresách najdete veškeré důležité informace například o podpoře v nezaměstnanosti, dávkách a příspěvcích nebo o tom, jak na úřadech práce žádat o zaměstnání a kde je nejbližší pobočka úřadu ve vašem kraji.

Jak změny od srpna ovlivní milovníky paddleboardů a dalších turistických atrakcí? A co bude jiné na Facebooku? To se dozvíte na další stránce!

5.  V pražském centru se na paddleboardu už neprojedete, zákaz pivních kol se odložil

Státní plavební správa zakázala v pražském centru jízdu na oblíbených paddleboardech. Na Vltavě se po něm v hlavním městě už neprojedete v úseku od Štvanice po železniční most na Výtoni. Výjimku tvoří oblast okolo zdrže Staroměstského jezu, tedy v okolí Střeleckého, Dětského a Slovanského ostrova. Za porušení zákazu vám může hrozit tučná pokuta. Úřad změnu vysvětluje tím, že jízda ve zmíněném úseku není bezpečná kvůli vysoké frekvenci velkých plavidel na řece.

Od 1. srpna měl také platit zákaz takzvaných pivních kol, termín se ale minimálně na několik týdnů odsouvá. Zákaz zdržuje námitka dodavatele piva do kol, kterou podal na ministerstvo dopravy. To se námitkou musí zabývat. Termín, dokdy musí podat vyjádření, však stanovený není. Posunutí termínu tak určitě není dobrou zprávou pro obyvatele celého širšího centra Prahy, kterým vadilo především zdržování dopravy a hluk opilých turistů jezdících na kole, které reprodukuje hudbu.

6. Chorvatsko zavádí vyšší tresty pro řidiče

 
Chorvatům došla trpělivost s řidiči, kteří se na jejich silnicích a dálnicích chovali jako blázni. Od srpna tamní policie výrazně zpřísňuje pokuty a tresty, které řidičům za přestupky na silnicích hrozí. U těch nejvážnější hrozí až dva měsíce ve vězení. Mezi tyto přestupky patří překročení rychlosti v obci o víc než 50 km/h, jízda v protisměru nebo v nedovoleném směru jízdy na dálnici, rychlostní silnici či silnici pro motorová vozidla, jízda na červenou, odmítnutí dechové zkoušky a testu na drogy, řízení s více než 1,5 promile alkoholu v krvi či pod vlivem drog nebo řízení bez řidičského průkazu.

Související obsah


7. Facebook mění systém reklam


Facebookové uživatele, především ty, kteří se k němu připojují na mobilu, určitě potěší, že jejich "zeď" už tolik nebudou překrývat reklamy. Ty mají mít od 19. srpna jen tři řádky textu a menší obrázky. Uživatelé si tak mohou užít více prostoru pro autorské příspěvky svých přátel a stránek, které sledují.


8. Dopravní komplikace


I v srpnu pokračují dopravní uzavírky. Na podrobný přehled omezení na dálnicích a dalších významných tazích se podívejte ZDE. Pokud se chystáte do hlavního města, mějte na paměti, že i tam probíhají rozsáhlé opravy nejen silnic, ale také tramvajových tratí, a tak při průjezdu Prahou počítejte i v srpnu s citelným zdržením.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz