Pravidla silničního provozu

PŘEHLEDNĚ: Řidiče čeká revoluce. 17 změn z dílny EU i českých úřadů

PŘEHLEDNĚ: Řidiče čeká revoluce. 17 změn z dílny EU i českých úřadů
Zdroj: Mediafax

Razantní úprava bodového systému, zvýšení pokut, revoluce ve výbavě aut, povinná kontrola zraku, zákaz předjíždění pro kamiony a další nová pravidla. O některých změnách se bude letos jednat, další by měly začít platit. Podívejte se na jejich přehled.

Řadu důležitých změn pro motoristy znamenala nedávná novela silničního zákona. Změnila se povinná výbava vozidel, povinnosti při vjezdu do kolon, přísnější jsou technické kontroly i měření emisí, za stáčení tachometrů hrozí obří pokuty.

Přestože tyto změny platí teprve od října, vláda, ministerstvo dopravy či poslanci už chystají další revoluci. A vrásky přidělá řidičům i automobilkám Evropská unie.

Podívejte se, o jakých úpravách se letos bude jednat a jaké změny začnou v roce 2019 platit.

Revoluce ve výbavě aut

Další nová auta dostanou elektromotory (včetně prvních škodovek) a brzy taky novou povinnou bezpečnostní “výbavu“. Evropská unie totiž chce nejen čistější vzduch, ale i bezpečnější silnice. Pomoci má sada prvků, kterou by měla být povinně vybavena všechna nová auta. Mají být chytřejší, samostatnější a na své řidiče taky tvrdší – třeba nenastartují nikomu, kdo bude mít upito.

Návrh Evropské komise se moc nelíbí automobilkám, ale už ho schválili ministři průmyslu zemí EU. Letos by měl projít další fází schvalování na úrovni Evropského parlamentu a dalších institucí. Pokud bude schvalovací kolečko úspěšné, změny začnou platit od roku 2021.

Na přehled změn ve výbavě aut se podívejte ZDE.

"Pokud by byla navržená opatření přijata v plné šíři, skutečně by se mohlo jednat o “revoluci“ srovnatelnou se zavedením bezpečnostních pásů," komentuje návrhy české výzkumné a expertní Centrum dopravního výzkumu.

Další chystané změny najdete na následujících stránkách: 

Změny bodového systému a tvrdší pokuty

Ministerstvo dopravy už tři roky chystá změny v bodovém systému, který se řadu let neměnil. Razantní přitvrzení měli poslanci dostat na stůl už vloni, jenže ministr zařadil zpátečku s tím, že je třeba původní návrh zjednodušit a teprve pak ho pustit do nového připomínkového řízení. O zpřísnění se tak bude debatovat letos. Mluví se hned o začátku roku.

Podle původních plánů měly vzniknout jen tři sazby (dva, čtyři a šest bodů), které budou odstupňované podle závažnosti přestupku. Tučnější budou pokuty a vážných přestupků má být prodloužena doba udělovaného zákazu řízení. Bič ministerstvo plete hlavně na piráty silnic, naopak bagatelní přestupky chce trestat mírněji.

Zdroj: Profimedia

Více trestných bodů i víc peněz na pokutách by "stála" jízda na červenou, používání telefonu za volantem, ignorování výstražného znamení na železničním přejezdu nebo překročení rychlosti. Za jízdu pod vlivem alkoholu by mohli řidiči zaplatit pokutu až pětasedmdesát tisíc, stejně tak za řízení bez řidičáku.

Pro každý přestupek by měla být také jasně určena jedna pevná sazba blokové pokuty (5000, 2500 nebo 1500 Kč), nikoliv rozmezí jako dosud. Pokud přestupek skončí nehodou, mohly by se sazby násobit.

Mluví se i o zavedení pravidla "dvakrát a dost". Přestupek spáchaný dvakrát za sebou by znamenal zabavení řidičáku.

Řidičák na zkoušku

Dlouho diskutované téma v poslední době získává reálnější obrysy. I řidičáky na zkoušku by měly být součástí nového bodového systému, jehož přípravu má vláda ANO a ČSSD v programovém prohlášení. Má jít o jakýsi bič na mladé a nezkušené řidiče, kteří často způsobují i smrtelné nehody.

Více ZDE:

Kolik máte bodů? To zjistíte zdarma a kdykoliv

Řidiči mohou od ledna kdykoliv a zdarma získat aktuální přehled o svém bodovém hodnocení. O elektronický výpis budou moci lidé zažádat na Portálu občana. Novou službu připravila ministerstva vnitra a dopravy.

Dosud stál výpis na Czech Pointu stovku.

Související obsah

Domluva místo pokuty

Policistům se od ledna vrací možnost řešit dopravní přestupky domluvou. Předchozí změna zákona jim totiž nařizovala rozdávat jen pokuty. Teď můžou hříšníkům zase “jen“ pohrozit bez zbytečné administrativní zátěže.

Více o novele:

Související obsah

Zákaz předjíždění pro kamiony

Ministerstvo dopravy po prosincovém kolapsu na D1 oprášilo úvahy o zákazu předjíždění pro řidiče kamionů na českých dálnicích. A poslanci se toho v závěru loňského roku chytili: Navzdory silnému protestu dopravců a kamioňáků dali předběžně zelenou plošnému zákazu na českých dálnicích.

Co na to řidiči kamionů a experti?

Související obsah

Ministerstvo zatím rozšířilo zákaz na Vysočině od Jihlavy až po Humpolec. O další změně se bude debatovat znovu v nadcházejících týdnech, kdy se rozhodne, zda se zákaz předjíždění pro kamiony skutečně rozšíří všude, nebo jen přibudou další vybrané úseky.

Placené výjezdy policie

Asistence policie u lehkých nehod bude zpoplatněná. To je další návrh ministerstva dopravy. Výjezdy ke škrábancům a promáčknutým plechům často blokují policejní hlídky, které pak nemohou zasahovat u vážnějších nehod. Zároveň banální nehody při čekání na příjezd policie často zbytečně a dlouho blokují provoz

Podle experta na dopravu Romana Budského by řadě zbytečných policejních výjezdů mohlo zabránit i zvýšení hranice pro povinné oznamování nehody ze 100 tisíc korun na dvojnásobek nebo trojnásobek. U moderních aut nabitých elektronikou a asistenčními systém totiž řidiči často neumí odhadnout, jestli se pouhý promáčknutý blatník pod stotisícovou hranici vejde, když na něm jsou senzory například parkovacího asistenta.

Více ZDE.

Povinné kontroly zraku

Podle výsledku nedávného průzkumu 71 % českých řidičů za volantem špatně vidí, přitom buď nemají brýle vůbec, nebo používají nevhodné. Při řízení jsou tak podobně nebezpeční, jako kdyby byli opilí či pod vlivem drog.

Podle platných zákonů přitom absolvují řidiči kontrolu zraku, než dostanou řidičák a pak až v 65 letech v rámci první povinné prohlídky. To by měla změnit chystaná novela silničního zákona.

Související obsah


Změnu, která by řidičům nařídila pravidelné měření zraku, podporuje ministerstvo dopravy. Převzalo iniciativu některých poslanců, kterou dotáhne do vládního návrhu novely.

Zatím není jasné, jak často budou muset řidiči na prohlídky chodit. Původní poslanecký návrh Jana Birkeho z ČSSD počítal s kontrolou při povinné výměně řidičáků jednou za deset let. Detaily ale bude ministerstvo ještě ladit. Je tak možné že zákon zavede povinné měření jednou za pět let nebo v ještě kratším intervalu. A řeší se také to, zda povinnost bude plošná nebo až od určitého věku, hranice by mohla být například 40 let.

Další dálnice bez poplatků

Na dalších třech úsecích dálnic o celkové délce 13 kilometrů mohou řidiči od 1. ledna jezdit bez dálniční známky. Změna se týká dvou dálničních úseků u Hradce Králové a jednoho na Frýdeckomístecku. Bez dálniční známky je tak možné jezdit už bezmála po 200 kilometrech českých dálnic, které většinou slouží jako obchvaty měst.

Bez dálniční známky lze jet třeba po dálnici kolem Plzně, Brna či Olomouce. Vloni v lednu přibyl také dlouhý úsek z Karlových Varů do Chebu.

Navzdory tomu podle ministerstva dopravy stoupá počet prodaných dálničních známek. I letos zaplatíme za roční kupóny 1 500 korun. Měsíční známka stojí stejně jako vloni 440 korun a desetidenní 310 korun.

Evropské pasy pro auta

Evropská unie chce zamezit podvodům při prodeji ojetin a jejich převozech mezi jednotlivými státy. Hledá cestu, jak omezit ilegální stáčení tachometrů.

Česko už vloni v říjnu zpřísnilo kontroly na STK, ale dovoz stočených ojetin ze zahraničí změna legislativy nevyřešila. Jedním z návrhů je, aby po vzoru některých zemí dostávala auta celoevropský pas s jasně evidovanou historií.

Návrhem europoslanců se letos bude zabývat Evropská komise.

Více ZDE:
 


Europoslanci zároveň chtějí, aby Evropská komise tlačila na výrobce aut, kteří by měli víc využívat existující aplikace znemožňující stočení. Cena těchto systémů se pohybuje kolem jednoho eura. Nová evropská legislativa by tak podle europoslanců neměla znamenat výrazné navýšení výdajů a neměla by mít negativní dopad na růst cen automobilů.

Dražší povinné ručení

Pojišťovny dál zdražují povinné ručení. Řidiči za něj zaplatí víc od desítek korun až po několik tisíc.

Notorickým bouračům, jak jim pojišťováci přezdívají, povinné ručení stoupne i o 80 %. A zdražení se dotklo nebo dotkne i dalších rizikových skupin – například mladých řidičů nebo lidem, kteří častěji porušují pravidla.

Související obsah

Výrazně zdražovat se bude i u nákladních vozidel a kamionů, kde jsou škody při nehodách největší.

Související obsah


Pojišťovny se hájí tím, že si lidé pořizují větší a dražší vozy a s tím rostou i škody, které musí být uhrazeny.

Nové značky na dálnicích

Na českých silnicích se objeví nová dopravní značka. Bude řidiče upozorňovat na to, že se chystají najet na dálnici v protisměru. Stále totiž přibývá nehod, které způsobí řidič, který do opačného směru nedopatřením vjede.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Ministerstvo dopravy nechá rozmístit značky, které jsou běžné například v Rakousku, Německu či na Slovensku - obrovské žluté cedule s nápisem: "STOP. Jste v protisměru."

Jen to nestihlo od začátku roku, instalovat se začne v průběhu jara.

Související obsah

Tolerance alkoholu u cyklistů?

Na konci roku tento návrh projednávala vláda, ale nezaujala žádné stanovisko. Rozhodovat tak budou poslanci.

Zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů navrhl Senát. Novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích mohli mít v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. To odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Podobnou toleranci mají například v Německu nebo v Rakousku.

Ministerstva dopravy i vnitra jsou proti. Odmítavé je i doporučení Nejvyššího státního zastupitelství.

Naopak třeba Václav Klaus mladší ve svých pozměňovacích návrzích zmírnění zákazu alkoholu podpořil. Cyklistům by povolil až 0,7 promile alkoholu v krvi, řidičům osobního vozidla 0,4. Odvolává se na ostatní Evropské země, které většinou mají toleranci půl promile.

Co dalšího Klaus navrhuje?
 

Související obsah

Vyšší rychlost na dálnicích

Loňská návštěva u rakouského ministra dopravy docela zamotala hlavu ministru dopravy Danu Ťokovi. Inspiroval se například testovacím provozem na dvou úsecích dálnice A1 mezi Vídní a Salcburkem, kde mohou řidiči jezdit rychleji. Stočtyřicítkou. Zatím na zkoušku.

Český ministr pak vzkázal, že by se něčemu podobnému nebránil ani u nás. Tak uvidíme...

Odbočování na červenou

Další z nápadů, který si ministr dovezl z Rakouska. Chce nejen vyzkoušet, ale i prosadit odbočování aut vpravo, i když na semaforu svítí červená.

"V podstatě by to znamenalo, že řidiči, kteří stojí na červené a z druhé strany nic nejede a oni při dání přednosti by mohli v pohodě pokračovat a nestát a netvořit zplodiny," řekl ministr Ťok.

Pravidlo, které chtějí v Rakousku testovat, funguje už léta například v Německu anebo Spojených státech amerických.
Výsledkem má být plynulejší doprava, méně rozzuřených čekajících řidičů a ekologický přístup k životnímu prostředí.

Jenže podle odborníků to může být nebezpečné:
 

Související obsah

Půl roku bez technické a můžete přijít o auto

Pokud bude na veřejně silnici nebo parkovišti stát auto s dlouhodobě propadlou technickou, postará se o něj odtahovka. Když se majitel ani potom neozve, může o takové auto úplně přijít. Návrh má ulehčit odstraňování vraků a odstavených vozů z ulic.


Více si o něm přečtěte ZDE:

Zmizí z pump nejprodávanější benzín?

Původně se mluvilo o tom, že v průběhu roku 2019 z čerpacích stanic zmizí nejprodávanější typ benzinu Natural 95. Nahradit ho má nový benzín s vyšším podílem lihu, který bude dražší a škodlivý pro auta vyrobená před rokem 2005.

Scénář, který v posledních letech děsil majitele postarších vozů, má sice reálné obrysy, ale nebude až tak dramatický. Alespoň zatím.

Benzín E10 se na některých pumpách nejspíš během roku objeví, bude se ale prodávat souběžně se současným naturalem. Co bude v dalších letech? To se uvidí...

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události