úředníci

Chyby úřadů vyjdou na miliardy! Úředníci za pochybení ale neplatí

Chyby úřadů vyjdou na miliardy! Úředníci za pochybení ale neplatí
Zdroj: Getty Images

Čeští úředníci udělali za pět let chyby za dvě miliardy korun, část z toho šla i na úkor daňových poplatníků. Ovšem od úředníků se státu podařilo vymoci pouhých 14 milionů korun. Čísla zveřejnila organizace Kverulant, která se zaměřuje na prohřešky veřejné správy.

České zákony sice umožňují vymáhat po úřednících peníze za škodu, kterou svým rozhodnutím způsobili, v praxi se tak často neděje. V letech 2014 až 2018 zaplatila veřejná správa 1,967 miliardy na náhradách škod, odškodněních a pokutách. Od úředníků, kteří za rozhodnutí mohou, se ale do státní kasy dostalo jen 14 milionů, což je pouhých 0,71 procenta.

Nejhůře je na tom Ministerstvo zemědělství. To za pět let zaplatilo na pokutách a náhradách 252 milionů korun. Od svých zaměstnanců ale získalo zpět jen 381 korun. "Náhrady škod, které ministerstvo vyplatilo, jsou většinou odškodnění za nepřiměřené délky restitučního řízení a ministerstvo je prý nevymáhá proto, že restituční řízení jsou mimořádně komplikovaná jak po stránce skutkové, tak právní," shrnul Kverulant.

Celé vyjádření ministerstva zemědělství si můžete přečíst zde.

Ministerstvo spravedlnosti má na starosti vyplácení odškodného pro všechny, které poškodily jiné úřady. Za pět let tak vyplatilo 1,022 miliardy. Zpátky se ale podařilo získat jen 3,5 milionu korun.

Související obsah


Některým ministerstvům a úřadům se ale nepodařilo vybrat ani korunu. Pokud platí úřad nebo ministerstvo pokutu státu, tak nevzniká žádná škoda. Proto například ministerstvo obrany či zemědělství nepožaduje úhradu škody od svých pracovníků. Jiným orgánům se zase nepodařilo viníky dohledat, nebo byli členy kolektivního orgánu, který chybně rozhodoval jako celek a nešlo tak prokázat individuální vinu.


Kverulant na ubohou výkonnost státního aparátu při vymáhání peněz od chybujících úředníků poukazuje nejméně od roku 2015, kdy se obrátil na předsedu vlády a některá ministerstva, aby zasáhly. To podle slov organizace nikam nevedlo.

Související obsah


"Kverulant v dubnu 2017 opět dopisem vyzval předsedu vlády, ministry financí a spravedlnosti, aby se konečně zasadili o změnu. Opět marně, a tak svoje zjištění nyní zaslal Nejvyššímu kontrolnímu úřadu," sdělila organizace.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz