Hmyz

Bodavý hmyz útočí. Výjezdů záchranářů k alergikům přibylo

Záchranné služby po celé zemi mají mnoho výjezdů kvůli alergickým reakcím po bodnutí vosami, včelami nebo sršni. Například v Libereckém kraji jen za první prázdninový měsíc už evidují na 90 takových případů.

"Hodinu a půl si nic nepamatuju. Mám tam jenom takový záblesky," popsal alergickou reakci Radek Polák ze Stráže pod Ralskem. Na vosí bodnutí málem zemřel. Přitom žihadla běžně dostával. Anafylaktický šok se u něj rozvinul poprvé.

"Člověku se orosí čelo a pak přišla po 10 vteřinách další vlna, která byla daleko razantnější a pak přišla třetí vlna a byl jsem pryč," vzpomínal Radek Polák.

K alergickým reakcím teď záchranáři vyjíždějí po celé zemi mnohokrát za den. "Za červenec máme kolem 90 výjezdů na alergickou reakci. Při včerejší službě v jeden okamžik jsme měli výjezdové posádky na třech alergických reakcích najednou," upozornil mluvčí ZZS Libereckého kraje Michael Georgiev.

V Beskydech 48letého muže na balkoně pobodalo pět vos. "Došel ještě do pokoje, kde zkolaboval. Byl v ohrožení života a těžkém šokovém stavu. Lékař ho musel uvést do umělého spánku," dodal mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Související obsah

První pomoc mu poskytli členové Horské služby. Muž nyní leží na oddělení ARO ve frýdeckomístecké nemocnici. Agresivita vos a sršní je v těchto dnech nebývale vysoká.

Podle entomologa českolipského muzea Lukáše Blažeje jsou nebezpečnější kolonie žijící například uprostřed lesních komplexů či ve skalách. Ty jsou oproti městským výrazně agresivnější.

Jed obsahuje neurotoxiny a enzymy, které způsobují snížení tlaku a poškozují krvinky. Většině populace způsobí jen mírný otok. Smrtelné riziko pro zdravého člověka je až kolem 700 bodnutí. Alergici by měli mít sebou balíček se třemi tabletami.

Související obsah

Ještě účinnější je adrenalinové pero, jehož obsah si postižený aplikuje přes oděv do stehna. Tím je teď vybavený i pan Polák.

Lidé po bodnutí často nejsou schopni popsat, kde přesně jsou, což pak znesnadňuje jejich záchranu. Pro záchranáře je tak cennou pomůckou aplikace Záchranka, která odešle na dispečink polohu volajícího.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz