Včely

Velké nebezpečí pro alergiky! Včelích rojů je rekordní množství

Letos na jaře se u nás objevilo asi největší množství včelích rojů za poslední roky. Potvrzují to i hasiči, kteří je musejí téměř každý den likvidovat, například z veřejných prostranství anebo když jsou v ohrožení alergici. A včely se podle nich dokážou vybrat i velmi kuriózní místa.

Rekordní roj řešili hasiči v Pardubicích. Běžně mají okolo dvou kilo, tenhle měl na výšku rovný metr. Podle odhadů vážil zhruba sedm kilo a sotva se vešel do dvou beden.

Včely obepínaly i sloup u Karlova mostu. V Lanškrouně si sedly nad dveře, v kladrubském hřebčíně na strom a na Svitavsku vlétly až do kuchyně. Ovšem nepohrdnou ani sedadlem od kola.

Včely se letos rojí víc než kdy jindy, může za to klima. "Na jaře v dubnu bylo velice teplé počasí, rozkvetla nám celá příroda," vysvětluje včelař Evžen Báchor.

Rojením včely přirozeně zachovávají svůj rod. Nejdřív se usadí poblíž úlu a hned poté do terénu vyšlou pátrací jednotky a hledají místo, kde by se mohly usadit.

Související obsah

Roj zpravidla do jednoho dne zmizí. Někdy ale musejí zasáhnout hasiči. "Vyjíždějí v případě ohrožení života a v případě, že je na zahradě alergik nebo se jedná o veřejná prostranství," vysvětluje mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

"Na základě veterinárních předpisů musíme odchycená včelstva usmrtit," dodala Horáková. A to kvůli hrozbě včelího moru.

Hmyzí bodnutí bývá i smrtelné. Bratranec pana Mocka na něj před pěti lety zemřel. A to i přesto, že muž o alergii věděl a nosil u sebe injekci s protilátkou.

Související obsah

"Nestihl si ji dát, taková rychlá reakce to byla," vzpomíná příbuzný zesnulého alergika Bohuslav Mocek.

"Pokud se pacient necítí v pořádku, měl by volat linku 155 a okamžitě udat svoji polohu, kde se nachází," upozorňuje mluvčí pardubických záchranářů Aleš Malý. Velmi často totiž oteče krk, lidé ze sebe nevydají slovo a alergie následně způsobí dušení.

vbo, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Píše se na Deník.cz