Včely

Velké nebezpečí pro alergiky! Včelích rojů je rekordní množství

Letos na jaře se u nás objevilo asi největší množství včelích rojů za poslední roky. Potvrzují to i hasiči, kteří je musejí téměř každý den likvidovat, například z veřejných prostranství anebo když jsou v ohrožení alergici. A včely se podle nich dokážou vybrat i velmi kuriózní místa.

Rekordní roj řešili hasiči v Pardubicích. Běžně mají okolo dvou kilo, tenhle měl na výšku rovný metr. Podle odhadů vážil zhruba sedm kilo a sotva se vešel do dvou beden.

Včely obepínaly i sloup u Karlova mostu. V Lanškrouně si sedly nad dveře, v kladrubském hřebčíně na strom a na Svitavsku vlétly až do kuchyně. Ovšem nepohrdnou ani sedadlem od kola.

Včely se letos rojí víc než kdy jindy, může za to klima. "Na jaře v dubnu bylo velice teplé počasí, rozkvetla nám celá příroda," vysvětluje včelař Evžen Báchor.

Rojením včely přirozeně zachovávají svůj rod. Nejdřív se usadí poblíž úlu a hned poté do terénu vyšlou pátrací jednotky a hledají místo, kde by se mohly usadit.

Související obsah

Roj zpravidla do jednoho dne zmizí. Někdy ale musejí zasáhnout hasiči. "Vyjíždějí v případě ohrožení života a v případě, že je na zahradě alergik nebo se jedná o veřejná prostranství," vysvětluje mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

"Na základě veterinárních předpisů musíme odchycená včelstva usmrtit," dodala Horáková. A to kvůli hrozbě včelího moru.

Hmyzí bodnutí bývá i smrtelné. Bratranec pana Mocka na něj před pěti lety zemřel. A to i přesto, že muž o alergii věděl a nosil u sebe injekci s protilátkou.

Související obsah

"Nestihl si ji dát, taková rychlá reakce to byla," vzpomíná příbuzný zesnulého alergika Bohuslav Mocek.

"Pokud se pacient necítí v pořádku, měl by volat linku 155 a okamžitě udat svoji polohu, kde se nachází," upozorňuje mluvčí pardubických záchranářů Aleš Malý. Velmi často totiž oteče krk, lidé ze sebe nevydají slovo a alergie následně způsobí dušení.

vbo, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz