Život v Evropě

Nevíte, kam na dovolenou? Tady mají nejčistší moře a koupaliště

Nevíte, kam na dovolenou? Tady mají nejčistší moře a koupaliště
Zdroj: Profimedia

Přírodní koupaliště v Česku jsou výrazně čistší, než byla před deseti lety. Roste také kvalita vody v Rakousku nebo v Itálii, naopak mírně klesá v Řecku a Chorvatsku. Nejčistší je podle analýzy moře u Kypru.

Rybníky, jezera, řeky a další přírodní koupaliště jsou v Česku o téměř 19 procentních bodů čistší, než byly před lety. "V roce 2009 mělo výbornou kvalitu vody jen 63 % lokalit, loni už to bylo 81,7 % ze 153 testovaných koupališť," uvedla Adéla Denková z projektu Evropa v datech.

Analýza vycházela z údajů Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která hodnotí, zda koupaliště vyhovují požadavkům EU na kvalitu vody. V roce 2018 podmínky nesplnila jen dvě místa - Staňkovský rybník u Jindřichova Hradce a Písník Mělice u Přelouče.

Čistší voda je také v Rakousku, kde se kvalita za posledních deset let zvýšila o 22,7 procentního bodu. Naopak na Slovensku se kvalita přírodních koupališť zhoršila, vyhovuje jen lehce nadpoloviční většina.

Související obsah

Pokud hledáte to nejlepší místo pro dovolenou u moře, jsou jimi z hlediska kvality vody ostrovy Kypr a Malta. Průzračně čistá voda je tady téměř všude (99,1 % a 98,9 %). Daří se také Řecku (97 %) nebo Chorvatsku (94 %), kde ale kvalita vody mírně klesá.

Nejvíce si oproti roku 2009 polepšila Itálie, kde je čistá voda na 90 % z 5500 kontrolovaných míst. Celkově se kvalita evropských koupališť zvyšuje už od 70. let, kdy se začala tvořit společná pravidla pro ochranu vodních toků. Na čištění vod jdou také peníze z evropských fondů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz