Domácí

Kontroly zmrzlin a ledu do nápojů dopadly otřesně! Jsou plné bakterií

Kontroly zmrzlin a ledu do nápojů dopadly otřesně! Jsou plné bakterií
Zdroj: Getty Images

Potravinářská inspekce provedla letní kontroly zmrzlin a ledů do nápojů, výsledky ji ale nepotěšily. V téměř polovině z nich našla nebezpečné bakterie, které se v nich hemžily kvůli porušení hygienických norem.

Potravinářská inspekce (SZPI) provádí kontroly sezónních výrobků pravidelně a ani letošní léto nebylo výjimkou. Výsledky kontrol zmrzlin a ledů do nápojů ale nebyly uspokojivé. "Je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspektoři prověřili 47 vzorků ledů do nápojů, přičemž 19 z nich, tj. zhruba 40 %, nesplnilo hygienické a zdravotní limity. Ve vzorcích našli bakterie Escherichia coli, Clostridium perfringens, enterokoky a další. Hlavní příčinou podle inspekce bylo podcenění hygienické praxe při výrobě a nedostatečná dezinfekce výrobníků ledu.

Vzorků točených a kopečkových zmrzlin dosud inspektoři prověřili 131, přičemž 49, tj. zhruba 37 %, z nich bylo nevyhovujících. "Ve vzorcích laboratorní rozbory potvrdily nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae," uvedl Kopřiva.

Související obsah

Hlavní příčinou podle inspekce je nedostatečná sanitace zařízení na výrobu zmrzlin, ale také kontaminované suroviny, ze kterých byly zmrzliny vyráběné. S provozovnami, u kterých inspektoři odhalili porušení předpisů, zahájila SZPI správní řízení a dostanou pokutu. Zároveň nemohou pokračovat v činnosti, dokud jim v rozborech nevyjdou vyhovující výsledky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz