Domácí

Sňatky homosexuálů chce většina Čechů. Je to i téma Prague Pride

Otevřít otázku sňatků párů stejného pohlaví. I to je cílem letošního devátého ročníku festivalu na podporu práv sexuálních menšin Prague Pride. Doposud mohly takové páry žít v registrovaném partnerství. Zákon, který by jim umožnil uzavřít manželství se všemi právy, přitom už déle než rok leží ve Sněmovně.

Adéla a Hana z Prahy spolu žijí deset let. Také vychovávají dvě děti. Ze zákona má na ně ale právo jen Adéla jako jejich biologická matka.

"Jsme v určité nejistotě, že ty děti nepřipadnou jí. Proto je pro mě manželství důležité a přála bych si, abychom se vzali v Česku jako heterosexuální páry," svěřila se Adéla.

Mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím je více než 100 rozdílů. Například v případě manželství by páry stejného pohlaví měly právo na osvojení dítěte nebo vdovský důchod.

Diskuze o manželství párů stejného pohlaví je jedním z bodů letošního ročníku Prague Pride. "Snažíme se lidem vysvětlit, že to nikomu neublíží a že to těm rodinám a dětem pomůže," dodala Adéla.

Související obsah

Podle průzkumů organizace Jsme Fér mají sňatky homosexuálů podporu dvou třetin Čechů. Předložený zákon by umožňoval manželství pro všechny bez rozdílu, přitom už déle než rok leží ve Sněmovně.

Poslanci o něm diskutovali dohromady šest a půl hodiny. Podporu přitom má u předsedy vlády. "Já určitě podporuji to, aby měli stejná práva a pojďme vést debatu," řekl dříve premiér Andrej Babiš.

Manželství párů stejného pohlaví uznává v poslední době čím dál víc zemí. Sňatky homosexuálů jsou už možné třeba ve Velké Británii, v USA nebo nově v Rakousku nebo na Islandu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz