Domácí

Elektřinu čeká další zdražení! Za kolik ji pořídíte teď? SROVNÁNÍ

Cena elektřiny letos opět poroste. Podle ekonomů se do ledna 2020 průměrně zvýší o pět až šest procent. Zdražení se projeví i na tarifech jednotlivých dodavatelů energie v Česku. Podívejte se, za kolik teď elektřinu pořídíte.

Oproti loňskému roku nás sice čeká mírnější zdražení elektřiny, ale stejně si za ni připlatíme o několik stovek více. "Cena elektřiny stoupne do ledna 2020 o 5 až 6 procent," uvedl pro TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Dodavatelé v Česku tak budou zvedat i ceny pro domácnosti. Podle Kovandy by však nemělo dojít ke zvýšení napříč ceníky, jelikož dodavatelé nabízejí více tarifů. "Některé domácnosti například zaplatí o 15 procent více, některé naopak vůbec nic navíc," dodal Kovanda.

Připravili jsme proto pro vás přehled jednotlivých dodavatelů a tarifů, které nabízejí. Data v tabulkách jsou uvedená za spotřebu elektřiny, a to na svícení, ohřev vody a topení. Odhadovaná celková spotřeba pro domácnost je 13 800 kWh/rok.

Související obsah

Ceny se však mohou lišit pro různé oblasti. Například údaje pro Innogy nebo E.ON jsou v tabulce uvedené pro domácnost v Praze. Dále je pak také rozdíl, zda žijete v bytě nebo v domě. A případně jaká je velikost vaší domácnosti - ať rozlohou či počtem jejích obyvatel.

ČEZ má na stránkách rozklikávací kalkulátor cen elektřiny, ale tabulku ve stejném formátu jako ostatní velcí dodavatelé elektřiny nedodal s odkazem na ceník vyvěšený na webu.

"Přibližná cena za elektřinu pro domácnost při roční spotřebě 13 800 kWh je za nás 2200 korun měsíčně. Dále k ceně budou připočteny další položky, například daně určené státem," řekla TN.cz mluvčí ČEZu Alice Horáková.


Rozdíl je také v tom, zda lidé uzavřou smlouva na rok či na dobu neurčitou. Cenu tarifů ovlivňuje i takzvaná distribuční sazba, která závisí na tom, zda se elektřinou jen svítí a vaří, či například také vytápí.

Zdražování elektřiny nás čeká i v dalších letech. "Až do roku 2025 každým rokem bude cena elektřiny růst o 10 procent, a to z důvodu emisních povolenek, za které musejí dodavatelé platit. Povolenky zdražily od roku 2018 do dnešního dne o 265 procent. Od toho se pak odvíjí i cena pro domácnosti," vysvětlil situaci Kovanda.

Do ceny elektřiny v České republice se nejspíš promítne i připravované uzavření uhelných a jaderných elektráren v Německu do roku 2022.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz