OECD

Češi platí daně jako mourovatí! Státu odvedou skoro půlku výplaty

Češi platí daně jako mourovatí! Státu odvedou skoro půlku výplaty
Zdroj: Getty Images

Česká republika má jednu z nejvyšších daňových zátěží. Vyplývá to z letošního porovnání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V minulém roce odešla z našich peněženek na potřeby státu téměř polovina výplaty.

Velké srovnání všech 36 členských států letos přinesla organizace OECD. A Čechům patří sedmá nejvyšší pozice, co se výše odvodů z výplaty týče. Bezdětný jedinec s průměrnou mzdou vhodí státu do chřtánu 43,7 procenta své výplaty. Do tohoto souhrnu patří daň z příjmu a odvody na sociální a zdravotní pojištění.


Vzhledem k ostatním národům v první patnáctce zemí s nejvyšším zdaněním ale mají Češi velmi nízkou kupní sílu. Hůře jsou na tom už jen Maďaři, Slováci, Lotyši a Litevci.


Ostatní národy mají podstatně větší kupní sílu. Němcům a Rakušanům tak po zdanění a odvodech zůstane z výplaty více, než Čech dostane před zdaněním. Česko tak má ve srovnání s ostatními státy OECD nadprůměrně vysoké zdanění, zároveň ale silně podprůměrné mzdy.


Při porovnání zdanění manželských párů s dětmi je na tom Česká republika o něco lépe, stejně se ale nachází nad průměrem. Pokud vydělává jen jeden z partnerů, zdanění se dostane lehce pod průměr OECD. Celé srovnání si můžete prostudovat zde (dostupná je verze v angličtině a francouzštině).

Související obsah


Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vznikla v roce jako mezivládní organizace. Jejím smyslem je hospodářská, politická a sociální spolupráce. Z původních 20 států se časem rozrostla na 36. Členem bývalo i Rusko, po anexi Krymu mu ale bylo pozastaveno členství.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz