Domácí

Chlupatá nadílka v Javorníkách: Narodilo se tam sedm vlčat! VIDEO

Javorníky na pomezí Česka a Slovenska se mohou pochlubit unikátním přírůstkem do tamní přírody - smečka vlků, která se tam usadila minulý rok, se rozrostla o sedm mláďat. Kromě vlků se lesem na česko-slovenské hranici prohání také mláďata rysů.

Malá vlčí smečka se v Javorníkách na pomezí Česka a Slovenska usadila v roce 2018. Letos na jaře přivedla na svět hned sedm mláďat. Informovalo o tom Hnutí DUHA ve spolupráci s CHKO Beskydy a CHKO Kysuce.

Jedná se o první potvrzené rozmnožování vlků v této oblasti od jejich návratu v 90. letech. Roztomilé chlupáče se podařilo zachytit na unikátních snímcích a videích zoologům ze Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.

"Je poměrně vzácné, aby se lidé, kteří se intenzivně věnují monitoringu velkých šelem, setkali naživo s rysí či vlčí rodinou. Proto když k této situaci dojde, tak se cítíme jako malé dítě, které dostalo pod stromeček vytouženou hračku," uvedl Peter Drengubiak z CHKO Kysuce, který vlčí mláďata vyfotografoval.

"Jsme rádi, že se nám po několika desítkách let, kdy se vlci na česko-slovenském pomezí vyskytovali spíše jen přechodně, konečně podařilo potvrdit rozmnožování těchto šelem. Doufáme, že se bude vlčí rodině dobře dařit. Její vývoj budeme spolu s dalšími spolupracovníky v terénu i nadále intenzivně sledovat," informoval Michal Bojda z Hnutí DUHA.

"Naší snahou je zajistit, aby rodina zůstala rodinou. Přirozenou úmrtnost neovlivníme, ale pokusíme se ovlivnit alespoň tu nepřirozenou. Držte rodině palce, aby ji nepotkali pytláci, nemoci a aby měla dostatek potravy," dodal Drengubiak.

Související obsah

Nejen vlčata však dovádí na hranicích Česka a Slovenska. Zoologové potvrdili také narození rysích mláďat v Beskydech a Javorníkách. "Po šesté za sebou se matkou stala devítiletá rysice Draža a poprvé rysice Lucka. Další mláďata má i devítiletá rysice Heřmína," uvedlo Hnutí DUHA, kterému se povedlo na snímcích zachytit rysici Lucku s roztomilým kotětem.

"Na přítomnost vlčí rodiny by nyní měli brát zřetel chovatelé hospodářských zvířat na horských samotách a zejména v noci řádně zabezpečovat své ovce, kozy a telata a předcházet tak konfliktním situacím," doporučuje obyvatelům žijícím v oblasti Javorníků Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz