Kempování

Obce bojují proti stanování mimo kempy! Lidem hrozí tučné pokuty

Obce bojují proti stanování mimo kempy! Lidem hrozí tučné pokuty
Zdroj: Getty Images

Pokuta několik desítek tisíc korun hrozí tomu, kdo se na některých místech Česka rozhodne stanovat mimo vyhrazené kempy. Problém řešili naposledy v obci u Těrlické přehrady na Karvinsku. Kvůli nevhodnému chování táborníků se rozhodli začít místa častěji hlídat. Při akci v minulém týdnu však zatím vše řešili domluvou.

Až se stotisícovou pokutou může odejít každý, kdo se rozhodne stanovat u oblíbené Těrlické přehrady vzdálené zhruba 20 kilometrů od Ostravy. Týká se to však pouze těch, kteří se usadí mimo vyhrazené kempy.

"My jsme v roce 2015 vydali vyhlášku, která reguluje stanování v obci. Protože před tím tam bylo spousta divokého stanování. Hlavně po sobě nechali nepořádek a odjeli pryč," vysvětluje zavedení vyhlášky starosta obce Těrlicko Martin Polášek.

Situace se podle něj následně uklidnila, letos však občané opět hlásili problém. "Bylo tam spousta turistů, obzvláště z Polska, kteří se uhnízdili, kde chtěli. Největší problém byl, že po sobě neuklízeli," popsal Polášek. "Nechali po sobě nepořádek, nechodili na toalety do restaurací, ale chodili do lesa, různě parkovali s auty u vody a podobně," dodal.

Související obsah

Občané Těrlicka si na hlučné a nepořádné táborníky pochopitelně stěžovali. Obec proto musela zasáhnout. V minulém týdnu zorganizovala společně s městskou policií bezpečnostní akci. "Udělala se kompletní kontrola okolo přehrady. Ti, kteří neměli povolení, museli místo uklidit a do hodiny opustit," popsal starosta.

Pobyt u vody mimo kempy a je nyní Těrlicko ochotné tolerovat pouze rybářům. Za stanování na nelegálním místě mohla obec hříšníkům udělit flastr až 100 tisíc korun. Hříšníci z minulého týdně však vyvázli pouze s napomenutím. Pokud by se ale situace opakovala, kempaři pravděpodobně odejdou s tučnou pokutou.

Související obsah

Podobná je situace i na jiných místech. Například u několik kilometrů vzdálené Žermanické přehrady je rovněž stanování mimo oficiálně vyhrazená místa zakázáno.

Přímo zákon však stanování jinde než v kempu nezakazuje. Zákaz táboření je tak ve většině případů obsažen pouze ve vyhláškách obcí. I tak je však nutné respektovat například vlastnická práva k pozemkům. Při plánování cesty je tak dobré si dopředu tyto informace zjistit.

Nepříjemnosti ale mohou mít turisté v národních parcích a chráněných krajinných oblastech. "V Národním parku Šumava je možné stanovat pouze na místech k tomu určených, to znamená buď na veřejných tábořištích nebo na nouzových nocovištích," prozradil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Související obsah

Na dodržování dohlíží správce národního parku. "Pokud chytnou člověka, který stanuje v nepovoleném místě, hrozí mu na místě pokuta až 10 tisíc korun, ve správním řízení až 100 tisíc korun," dodal Dvořák.

Novela zákona z roku 2017 ale upravila některá pravidla. V národních parcích s novelou zákona například skončil plošný zákaz rozdělávání ohňů a táboráků, stejně tak jako plošný zákaz stanování. Od 1. června 2017 je obojí legálně možné v zastavěném a zastavitelném území obcí v národním parku. Ve volné krajině ale stále platí zákaz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz