Strojvedoucí

Strojvůdci nestíhají před cestou číst manuál! Neví, co se na kolejích děje

Strojvedoucí chtějí být lépe informovaní o tom, co se na kolejích děje. Stěžoval si na to i strojvedoucí nákladního vlaku, který vykolejil u Mariánských Lázní. Prý by jim v podobných případech mohla pomoc navigace, která by podobně jako v autě oznamovala aktuální změny nebo mimořádné situace.

Změna rychlosti, poloha návěstidel, stav trati. O tom se strojvedoucí dočte v manuálu před každou jízdou. Na přečtení několika desítek stran má prý asi 15 minut, což se podle nich nedá stihnout. "To máte xy tabulek. Pokud se podíváme, kolik to má stránek, tak 34," popsal strojvůdce.

"Strojvedoucí dostane informaci o změně a pak vyhledává křížek, k jaké změně došlo. Přehlédnutí jedné věci může vést k fatálnímu problému," sdělil viceprezident Federace strojvedoucích Jaroslav Vincour.

To se nejspíš stalo i v případě vykolejení nákladního vlaku u Mariánských Lázní. V úseku se běžně jezdilo stovkou, s třicítkou strojvedoucí údajně nepočítal. "Strojvedoucí nesprávně nebo nedostatečně asi nastudoval příslušnou dokumentaci," uvedl tehdy člen představenstva ČD Cargo Zdeněk Škvařil.

Související obsah

Strojvůdci proto dlouhodobě volají po změně. O aktualitách a změnách na trati chtějí být lépe informováni. A podobně jako řidiči na silnicích by uvítali v lokomotivě navigaci.

"Ukáže konkrétní situace konkrétního momentu a strojvedoucí se dozví, co je pro něj důležité vnímat v dané situaci," myslí si expert na železnici Juraj Kováč. "Rozhodně by to bylo lepší, aby se nám práce zjednodušila, abychom si nemuseli pamatovat stovky stránek," potvrdil strojvedoucí.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prý připravuje přechod z papírového itineráře na elektronický. "Záleží na dopravci, jestli to využije, nebo ne," doplnila mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Související obsah

"Budeme se zabývat možností, jak tato data co nejlépe zpracovat a poskytnout strojvedoucím pro jejich bezpečnější a snazší výkon funkce, ať už budeme pro zjednodušení nyní hovořit o nějaké formě aplikace nebo např. navigace," ujistil mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

O lepším zabezpečení na železnici se diskutuje v souvislosti s nárůstem mimořádných událostí na kolejích. Počet nehod, při kterých chyboval strojvedoucí, oproti loňskému roku vzrostl o 30 procent.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz