Domácí

Slovensko zaplavily nové druhy hub! Vyskytují se i v Česku. PŘEHLED

Slovensko zaplavily nové druhy hub! Vyskytují se i v Česku. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

V lesích na Slovensku se objevily nové druhy hub. Mezi ně patří například hřib růžovník nebo květnatec Archerův. Neobvyklá je také lesklokorka lesklá nebo bedla červenající. U nás se některé tyto houby vyskytují hojně. Na některé z nich si však musí lidé dát pozor. Jíst se totiž nesmí.

Při procházce blízko Hlohovce na jihozápadě Slovenska překvapila pana Mária houba, která mu připomínala tvora z jiné planety. Stejná vyrostla také panu Viliamovi přímo na zahradě. Podle mykologa se jedná o lesklokorku lesklou, které se říká také "Rejši".

V České republice se objevila už v roce 1984. Má ráda především teplé oblasti a objevuje se převážně v jižní části země, uvedlo na svém webu Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Objevit ji můžete na dubech, v parcích nebo i v mokřadech. Její povrch je lesklý, rezavočervený až kaštanový. Sbírat byste ji však neměli. Patří mezi nejedlé houby.

"Jde zhruba o čtyři tisíce let starou houbu používanou ve východní Asii pro léčebné účinky. Dokonce se jí říká houba nesmrtelnosti," vysvětlil pro tvnoviny.sk Vladimír Kunca z Fakulty ekologie a environmentalistiky Technické univerzity ve Zvoleni.

Lesklokorka lesklá

Zdroj: Profimedia

Mezi úplně nové druhy hub na Slovensku patří hřib růžovník. V České republice se sice vyskytuje, ale patří mezi vzácné houby. Podle České mykologické společnosti je jedlý. Nedoporučuje se ho však sbírat pro jeho vzácnost. Hřib roste od července do září v teplých listnatých lesích nebo na hrázích rybníků. Jeho kloubouk je růžový nebo hnědočervený, rourky má žluté až olivově žluté.

Související obsah

Neobvyklý je na Slovensku i květnatec Archerův. Na našem území se však vyskytuje poměrně často. Roste od května do listopadu a má rád louky, křoviny nebo okraje lesů. Svým vzhledem připomíná chobotnici. Patří mezi nejedlé houby.

  

Květnatec Archerův

Zdroj: Profimedia

Nová je u našich sousedů také bedla červenající, která se k nám dostala z Balkánu. V Česku se vyskytuje na zahradách, v parcích nebo na kompostech. Tato houba je velmi podobná bedle vysoké. Na rozdíl od ní však mění barvu, informoval portal ohoubach.cz.

Bedla červenající

Zdroj: Profimedia

Bedla červenající roste v jehličnatých a listnatých stromech, v parcích nebo na zahradách. Mykologové ji nedoporučují sbírat. V Česku byly zaznamenané alergické reakce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz