Příroda

Pokles úrody, vyhynulé druhy, lidé na pokraji sil. Červenec byl nejteplejší v historii!

Letošní červenec byl podle evropských vědců nejteplejším měsícem v historii měření. A silně jsme to pocítili i my v Česku. Hladina spodních vod dál klesá, zoologové hlásí vyhynulé druhy živočichů, zemědělci drastický pokles úrody a hasiči i záchranáři zase rekordy v počtech výjezdů.

Červenec 2019 předvedl nebývalé kontrasty. Začal prudkými bouřemi s kroupami o velikosti tenisových míčků. Voda odtekla, zůstaly mnohamilionové škody.

Pak přišla série bezmála 40stupňových veder. Počet červencových zásahů hasičů oproti dlouhodobému průměru vzrostl na 150 procent. Likvidovali celkem 2400 požárů, 77 denně. "Vyžádaly si deset lidských životů a 92 dalších se při nich zranilo," uvedla mluvčí hasičů Nikol Studená.

Teplo pomohlo obilí, které má třeba na severu země rekordní výnosy. "Z jednoho hektaru kolem osmi tun, což je o 20 až 25 procent víc než normál," sdělil Jiří Teplý z Agrární komory.

Související obsah

Zato producenti zeleniny, ovoce i tuzemských vín se připravují na velký prodělek. Celer, saláty i papriky vedro zdecimovalo. "Zastavuje růst při teplotách vyšších než 30 stupňů a začínají odumírat listy," vysvětlil hlavní agronom zelinářské velkofarmy v Semicích Václav Mikula. "Réva se dostává do extrémního stresu, strašně málo plodí," doplnil vinař František Špalek.

Počty žab se snížily na polovinu. V řekách vymírají ryby, ptačí hnízda byla plná vysušených mláďat. Není hmyz a některé jeho druhy, hlavně motýlů, dokonce úplně zmizely. "Problém mají horské druhy okáčů, jsou tam rapidní poklesy. Minimálně 10 druhů vymřelo," prohlásil zoolog Václav Tomášek. A jiné, invazivní druhy, zase míří k nám - jako pavouk zápřednice jedovatá a tropické druhy komárů.

Zastavil se i růst trávy. Otava nebude a ceny balíků sena zareagovaly raketovým růstem. Letos se prodávají i za víc než desetinásobek proti normálu.

Související obsah

Lidé během veder hledali spásu v klimatizovaných obchodních domech. Vážný stav musel řešit personál domovů důchodců. "Musí více nabízet vodu a chodit častěji. Na každém pokoji mají větráky," popsala zdravotní sestra ze zařízení ve Vratislavicích nad Nisou.

Letošní červenec s průměrnou teplotou 18,8 °C byl v Česku desátým nejteplejším od roku 1961, kdy se provádí celorepublikové měření. Celosvětové měření však ukázalo, že byl vůbec nejteplejším v historii a těsně překonal rok 2016, který ovlivnil klimatický jev El Niňo.

epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz