Zahraničí

České úřady promluvily o tajemné jaderné nehodě v Rusku!

České úřady promluvily o tajemné jaderné nehodě v Rusku!
Zdroj: Google Maps

Státní úřad pro jadernou bezpečnost se vyjádřil k nedávné explozi na severu Ruska, při které do ovzduší unikla radiace. Podle něj se obyvatelé Česka nemusí ničeho obávat, ke zvýšení radiace u nás nedošlo.

Ruské ministerstvo obrany po výbuchu původně uvedlo, že se do ovzduší žádné škodlivé látky nedostaly, nakonec místní úřady ale uznaly, že se mírně zvýšila radiace. Podrobnosti nehody, při které přišli o život dva lidé, však ministerstvo nechtělo zveřejnit.

Tajemný výbuch zaujal světová média a vyvolal obavy, zda se radiace nezvýší i v okolních státech. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) však obyvatele Česka několik dní po explozi uklidnil, že jim nebezpečí nehrozí.

"Událost nemůže mít dopad na naše území. Není ani pravděpodobné, že by radiační monitorovací síť České republiky zachytila jakkoliv zvýšené hodnoty radiace v ovzduší. Neodpovídá tomu ani meteorologická situace v místě události," uvedl SÚJB. Dodal, že radiační situace byla v uplynulém týdnu obvyklá.

Úřad však připustil, že si Rusko nechává podrobnosti o explozi pro sebe a do světa vypustilo jen velmi málo informací. "Zatím nedisponujeme bližšími informacemi kromě těch, které jsou dostupné z otevřených zdrojů," tvrdí SÚJB.

Související obsah

K výbuchu došlo při nevydařeném testu motoru balistické střely v Archangelské oblasti poblíž přístavu Severodvinsku. Přestože se úřady snažily obyvatele uklidnit, že jim nebezpečí nehrozí, Rusové skoupili z lékáren všechen jód. Evakuaci úřady nenařídily, Dvinský záliv v Bílém moři by ale kvůli naměřené radioaktivitě měl zůstat na měsíc uzavřený.

Podle amerických expertů mohlo jít o test jaderné střely. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz