Soud

Soudy feťákovi sečetly všechny prohřešky, zastal se ho Ústavní soud

Soudy feťákovi sečetly všechny prohřešky, zastal se ho Ústavní soud
Zdroj: Profimedia

Až u Ústavního soudu našel zastání narkoman, kterého chtěly soudy nižší instance za delikty spojené s drogami poslat na 6,5 roku do vězení. Muž dvakrát dostal podmínku, potřetí již vězení "natvrdo". Nelíbilo se mu ale, že soudy přeměnily dvě podmínky v nepodmíněný trest. Ústavní soud teď uznal jeho argumenty, rozsudky zrušil a nařídil nové projednání případu.

Až po třetím prohřešku poslaly soudy na jihu Čech do vězení Miroslava P. Všechny delikty souvisely s drogovou závislostí. Muž je omlouval mladickou nerozvážností. Podle svých slov byl ochotný přijmout trest, nelíbilo se mu ale, že mu soudy sečetly všechny tři prohřešky a ve vězení by měl strávit 6,5 roku. Teď se jej zastal Ústavní soud.

Muž dostal nejprve roční trest s dvouletou podmínkou, poté už 2,5 roku také s dvouletou podmínkou. Potřetí už píseckému soudu trpělivost došla, muže poslal za mříže na tři roky nepodmíněně. K tomu mu přeměnil první roční trest také na nepodmíněný, ve vězení měl tak strávit čtyři roky.

To podle Ústavního soudu muž akceptovat, čtyři roky považoval za adekvátní trest k tomu "Jaké věci vyváděl … aby se poučil, polepšil a mohl se následně pokusit žít život normálního občana," cituje Ústavní soud ze stížnosti odsouzeného. Tomu se ale nelíbilo, že mu soud přeměnil i druhou podmínku na vězení. V tom měl strávit už 6,5 roku.

Ústavní soud připomněl, že soudci opakovaně otázku kumulace, tedy řetězení, výkonů trestu kritizují. "Na základě detailní analýzy odborné literatury a právních předpisů Ústavní soud došel k závěru, že současná právní úprava nezabraňuje nepřiměřeně dlouhým výkonům trestů odnětí svobody a dostatečně neumožňuje individualizaci trestů vzhledem k osobě pachatele," napsal Ústavní soud.

Související obsah

Muž v ústavní stížnosti argumentoval, že trestné činy přechovávání a distribuce drog páchal z mladické nerozvážnosti, primárně coby vzájemnou výpomoc mezi narkomany, ne kvůli vlastnímu zisku, a částečně také, aby odčinil dluh svému dealerovi. Nyní se léčí, má podporu rodiny a přítelkyně.

Navrhoval, aby mu druhý trest, podmínka v délce 2,5 let, byl ponechán jako podmínečný, s přísnějšími pravidly a delší zkušební dobu. Okresní a krajský soud s tím ale nesouhlasily. Teď Ústavní soud rozsudek zrušil a případ vrátil na začátek.

Soudy budou muset znovu případ projednat a zabývat se i argumentem odsouzeného, že podle něj existují důvody, proč by mu podmínku soud neměl změnit na vězení. Přitom musí respektovat stanovisko Ústavního soudu, podle nějž je 6,5 roku za tři drogové delikty příliš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz