Domácí

Na Česko zaútočili hackeři z ciziny! Byli to Rusové, tvrdí politici

Ministerstvo zahraničí řeší už několikátý kybernetický útok. Výsledky šetření jsou znepokojivé - podle informací politiků by měla za útokem stát ruská vojenská rozvědka. Předseda STAN Vít Rakušan incident označil za otevřenou hybridní válku.

O situaci v úterý informoval Senát. "Se znepokojením konstatujeme, že nejnovější kybernetický útok na Ministerstvo zahraničních věcí je podle informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) útokem cizí státní moci," uvedla horní komora Parlamentu v oficiálním prohlášení.

Situace je podle něj nanejvýš vážná, apeluje proto na vládu, aby věnovala kybernetické bezpečnosti zvýšenou pozornost a vyhradila na ochranu před útoky více financí. Podle politiků za útokem stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

"Na ministerstvo zahraničí dle diplomatických zdrojů zaútočili hackeři z rusé vojenské rozvedky GRU. Je alarmující, že vláda dnes škrtá v rozpočtu peníze právě na úkor posílení NÚKIB, který si stěžuje na nedostatek lidí. Vláda podceňuje situaci a svou lehkomyslností ohrožuje bezpečnost ČR," napsal na twittteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Související obsah

"Na české ministerstvo zahraničí prý znovu zaútočili hackeři z ruské GRU, tvrdí diplomatické zdroje. Rozumím tomu tedy tak, že jsme s Ruskem v otevřené hybridní válce. Apeluji na okamžité svolání bezpečnostního výboru, tohle špiónství nesmí zůstat bez odezvy," tvrdí předseda STAN Vít Rakušan.

Jedná se už o třetí útok hackerů na české ministerstvo zahraničí a není jisté, zda souvisí s dvěma předchozími, ke kterým došlo v letech 2016 a 2017.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz