Exministr

Trestní oznámení na exministra Staňka? Měl kopat za developera!

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk bude zřejmě čelit trestnímu oznámení. Chce ho na něj podat Nadační fond proti korupci, a to kvůli rozhodnutí o zrušení památkové ochrany teplických Hadích lázní. Staněk prý prosadil zájmy developera Jaroslava Třešňáka. Informoval o tom server Neovlivní.cz.

Odvolaný ministr kultury rozhodl o zrušení památkové ochrany teplických Hadích lázní poslední den ve funkci, a to navzdory doporučení památkářů, kteří klasicistní stavbu z konce 18. století brání.

"I nadále se domníváme, že toto rozhodnutí bylo učiněno v rozporu s památkovými hodnotami toho daného objektu," má jasno šéf ústeckých památkářů Petr Hrubý.

Nadační fond proti korupci poukazuje na skutečnost, že překvapivě rychlé Staňkovo rozhodnutí nahrálo zájmům teplického developera Jaroslava Třešňáka, který patřil k nejštědřejším sponzorům kampaně prezidenta Miloše Zemana.

"My už jsme v minulosti několikrát upozorňovali na problémy, které jsou spjaty právě se sponzory Miloše Zemana, protože existuje nejeden případ, kdy právě ti, kteří ho sponzorovali, tak nakonec nějakou oklikou získávali ať už protislužby ve veřejných zakázkách, popřípadě nějaké zvýhodnění," vypočítává vedoucí analytik Transparency International Milan Eibl.

Podle mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka "jde jen o další podlý politický útok na pana prezidenta".

Související obsah

Antonín Staněk naopak poukazuje na to, že svým rozhodnutím umožnil vybudování lázeňské léčebny pro 200 dětí, kterou chce Třešňák na místě památky postavit. Objekt podle něj navíc chátral.

"Nevratné rozhodnutí by se mělo nechat nástupci, který má plnohodnotný mandát, který je případně připraven si to rozhodnutí zodpovědět," myslí si politolog Jan Kubáček.

Kontroverze pak vzbudilo i odvolání předsedy Ústřední knihovnické rady Víta Richtera, o kterém Antonín Staněk rozhodl rovněž poslední den ve funkci ministra kultury.

pez, Václav Crhonek, TN.cz

K tématu Exministr

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz