Antonín Staněk

Staňka dočasně nahradí Schreier, resort chce navíc miliardu

Řízením ministerstva kultury byl dočasně pověřený ekonomický náměstek René Schreier. Na společné tiskové konferenci s končícím ministrem Antonínem Staňkem to prozradil premiér Andrej Babiš. S ministryní financí Alenou Schillerovou bude řešit rozpočet. Resortu kultury podle Babiše chybí zhruba miliarda.

Babiš nad tím, že byl vedením resortu dočasně pověřen náměstek Schreier, vyjádřil potěšení. Premiér bude čekat, jak se prezident Miloš Zeman postaví k nominaci Michala Šmardy, kterého navrhuje ČSSD, aby Staňka v čele ministerstva vystřídal.

"Má absolutně dokonalý přehled o rozpočtu, zná priority ministerstva kultury, zná, kde nás tlačí bota," řekl Staněk o Schreirovi.

"Moje spolupráce s ním byla bezproblémová. Spolupracovali jsme hlavně na investičních projektech, třeba na projektu rozšíření Národní galerie," řekl o končícím ministrovi premiér Babiš. Připomněl, že do galerie přivedl i francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

"Myslím si, že budu předávat resort v kondici, která je dobrá a nemám se za co stydět," uvedl končící ministr Staněk. Zdůraznil, že se během jeho působení na resortu nic nezametalo pod koberec. "Je tu několik otevřených kauz, upozornil na ně i pan prezident při přijetí návrhu pana premiéra na mé odvolání. Jsou to kauzy, které jsou spojovány s výraznou nehospodárností," dodal Staněk.

Související obsah

Připomněl, že platy zaměstnanců v kultuře jsou nízké. "Z toho důvodu je pro mě naprosto nepřijatelné, pokud si někdo chce přilepšovat na úkor těch lidí, kteří pracují za plat. Na nich stojí řada příspěvkových organizací, ne na těch ředitelích," zdůraznil Staněk.

Krize okolo ministerstva kultury začala, když Staněk odvolal ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Kvůli nehospodárnosti při řízení příspěvkových organizací podal Staněk i trestní oznámení.

"Já jsem nepolitikařil, snažil jsem se pracovat racionálně a věcně," tvrdil na tiskové konferenci Staněk. Na místa odvolaných ředitelů byla vypsána výběrová řízení.

Související obsah

"I zde jsou signály o nehospodárnosti. Je tu propastný rozdíl mezi odměnami manažerů a obyčejných členů sboru, je to až desetinásobný rozdíl," řekl Staněk o situaci v Národním divadle, kterou označil za "výbušnou".

Staněk zdůraznil, že by ve funkci ministra neudělal nic jinak. Ze svého působení na ministerstvu vypíchl záchranu obchodního domu Kotva, prohlášení Mozartovy Bertramky za Národní kulturní památku.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz