Michal Šmarda

Šmarda vadí a SuperStar Vojtěch ne? Politici kritizují prezidenta

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat nominanta ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury s odůvodněním, že není odborník na kulturu, vyvolalo velké ohlasy. I někteří politici připomínají, že v čele ostatních resortů nestojí člověk, který byl před nástupem do funkce odborníkem na daný resort. Jiní zase Zemanovi připomínají jeho slova z roku 1998, kdy tvrdil, že prezident nemá právo nominace ministrů vetovat.

"Pan prezident trvá na odborné kompetenci ministrů. Proto vede školství účetní, dopravu právník a zdravotnictví superstar," stojí na obrázku, který sdílel bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Naráží na odbornost dalších ministrů, třeba Adam Vojtěch (ministr zdravotnictví) po vystudování práv a mediálních studií na Univerzitě Karlově pracoval jako právník v mediálním domě MAFRA a následně jako tajemník na ministerstvu financí. Zasedal také v dozorčích radách zdravotních pojišťoven. V roce 2005 došel v soutěži Česko hledá SuperStar do semifinále. Pro svůj vzhled si vysloužil přezdívku Ken.

Jurečka dále zmiňuje Roberta Plagu, který vystudoval ekonomii a je ministrem školství, a Vladimíra Kremlíka, který coby vystudovaný právník stojí v čele resortu dopravy. Oba ale před jmenování ministry chvíli na příslušných resortech působili. Jiní v diskuzích na sociálních sítích napadají také odbornost ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Ten po maturitě na gymnáziu studoval tlumočnictví, školu ale nedokončil. Pak působil ve strukturách strany a mezinárodních sociálnědemokratických organizacích. Profiloval se jako odborník na bezpečnost a zahraniční politiku.

"Prezident si nemůže dělat, co chce a kašlat na Ústavu. Jestli teď nebude umět premiér jasně prezidentovi vymezit jeho ústavní povinnosti, pak to musí umět udělat Parlament a vynutit dodržování Ústavy, protože pak může i každý další občan kašlat na Ústavu a zákony této země," zlobí se Jurečka.

Šmardovi Zeman vyčítá, že s kulturou nemá žádné zkušenosti. Šmarda je starostou Nového města na Moravě. Ale ani jeho předchůdce Antonín Staněk nepřišel do čela resortu z kulturní obce. Po maturitě na gymnáziu vystudoval na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci učitelství českého jazyka a občanské nauky, postupně si na pedagogické fakultě rozšiřoval vzdělání až na docenta. Procesně působil coby učitel na gymnáziu a pedagogické fakultě, pak se stal olomouckým zastupitelem a následně primátorem.

Související obsah

"Divadlo pokračuje. Prezident kádruje, Šmardu odmítl jmenovat ministrem kultury, protože prý s kulturou nemá zkušenosti. Na Hradě si ale zatím drží tiskového mluvčího, jehož jedinou odbornou zkušeností bylo pisálkovství v Haló novinách," komentoval nejmenování Šmardy na facebooku předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) obohatil ve středu Zeman český jazyk o nové slovo – vyšmardovat. " Je to specifický druh politického trollingu. Jeho první obětí se stal Jan Hamáček, jehož právě vyšmardoval Miloš Zeman. Nemůžu si pomoct, ale musím se tomu strašně smát," napsal Zahradil na facebooku.

Novotvar vytvořil z jména nominanta ČSSD i lidovec Jan Bartošek. "Prezident nepřekvapil a premiér? Dokáže, že je silný, nebo že je jen submisivní hafík, který raději řekne svému partnerovi vyšmardni, než aby se postavil proti prezidentovi, který si z ústavy udělal rohožku?" ptá se předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Související obsah

Personální veto je v rozporu s Ústavou, říkal premiér Zeman

Miloš Zeman zažil podobnou situaci i jako premiér. K některým ministrům, které si vybral v roce 1998 do své menšinové vlády, měl výhrady tehdejší prezident Václav Havel. Zeman ale na nominacích trval.

"Já vycházím z článku 68 Ústavy. Ústava platí pro každého. Tento článek jasně říká, že prezident jmenuje na návrh ministerského předsedy členy vlády. No, a když tedy cituji tento článek 68 Ústavy, tak z něho jednoznačně vyplývá, že tady se nemůžeme ptát, kdo se komu líbí a kdo se komu nelíbí," řekl Zeman v roce 1998 v pořadu TV Nova Sedmička. Havel nakonec Zemanem vybrané ministry jmenoval.
 

Připomeňte si další slova tehdejšího premiéra Zemana k právu prezidenta lustrovat ministry:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz