Greta Thunbergová

Aktivistka pluje do USA na jachtě. Není to ekologické, tepou ji kritici

Cesta švédské aktivistky Grety Thunbergové, která bojuje za ochranu klimatu, na závodní jachtě přes Atlantik, vyvolává kontroverze. Podle jejích kritiků není plavba lodí tak ekologická, jak se tváří. Thunbergová chce přitom světu ukázat, že cestování může být i šetrné k přírodě.

Greta Thunbergová vyrazila na plachetnici přes Atlantik bojovat za záchranu životního prostředí. Podle kritiků plavby výroba takové závodní jachty vyprodukuje víc emisí než sériová výroba auta. Za lepší variantu přepravy považují i letadlo, kterým právě Thunbergová odmítla cestovat.

"Přes Atlantik lítá spousta lidí ročně a kdyby všichni jeli na té lodi, na které jede ona, zničili by tisíckrát víc přírody než když letí letadlem," řekl idnesu mořeplavec Rudolf Krautschneider.

Podle českého mořeplavce by Greta, aby dostála svému poslání, měla cestu přes Atlantik absolvovat v dřevěné veslici.

Související obsah

Dvacetimetrová závodní jachta Malizia poháněná energií z obnovitelných zdrojů podle Thunbergové za sebou nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Loď na rozdíl od kritiků považuje za lepší volbu.

Cestování plachetnicí není žádná legrace. Aby byla co nejlehčí, není na ní toaleta ani postel. Místo toho matrace, spacák a kbelík. Navíc se kvůli špatnému počasí může její třináctidenní cesta přes Atlantik ještě prodloužit. Zářijový summit OSN v New Yorku, kde Thunbergová vystoupí, ale zřejmě stihne.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Greta Thunbergová

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz