Zubař

Čechy drtí strach ze zubařů. Rušíme prohlídky, straší nás už rodiče

Češi se bojí zubařů. Podle stomatologické komory každý pátý trpí před návštěvou strachem a často jen kvůli tomu ruší prohlídky. Jenže tím si lidé mohou zadělat na daleko vážnější komplikace. S velkými bolestmi pak končí na noční pohotovosti, a strach se ještě prohlubuje. Ten se prý většinou pěstuje už od dětství a na vině jsou podle odborníků často rodiče.

Vrtačka, bílý plášť anebo bolest - to jsou nejčastější důvody, proč lidé neradi chodí k zubařům. Podle statistik se zubaře bojí zhruba každý pátý Čech. Usednout do stomatologického křesla je tak pro mnoho lidí noční můrou.

"To už vidíte od dveří, lidé mají takový ten třes rukou, bojí se, nechtějí ani jít do křesla," popisuje příznaky zubař Aleš Váňa.

Podle České stomatologické komory zubaři ročně vyvrtají zhruba šest milionů kazů. Bezproblémové prohlídky zažije pouze deset procent pacientů. Strach ze zubařů vzniká už v dětství.

"Někdy ta výchova v tomto směru je špatně až tak, že se může zubní lékař dávat za špatný vzor - ve smyslu budeš zlobit, tak musíme vyndat ten zub, bude to určitě bolet," myslí si Váňa.

"Děti velice citlivě odečítají cítění rodiče, jestli na rodiči vidí, že sám má strach, tak to dítě to vycítí a velmi snadno se bojí také," popisuje psycholog Karel Humhal.

Související obsah

Někteří zubaři se proto snaží vystrašené děti rozptýlit, odvádějí pozornost jinam, nabízejí omalovánky. Podle psychologů je důležité si najít i zubaře, který pacientům sedí po lidské stránce a důvěřují mu - tím se strach zmírní.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz