Smrt

Zemřela legenda rozhlasu a signatář Charty 77. Zakládal Občanské fórum

Zemřela legenda rozhlasu a signatář Charty 77. Zakládal Občanské fórum
Zdroj: Profimedia

Ve věku 77 let zemřel herec, režisér a pedagog František Derfler. Smutnou zprávu zveřejnila Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU), kde od roku 2003 vyučoval. Derfler je známý především svým působením v Divadle Jiřího Wolkera, Divadle Husa na provázku a Národním divadle v Brně. Od revoluce významně spolupracoval také s Rozhlasem.

"Neradi sdílíme smutnou zprávu. Dnes zemřel prof. František Derfler. Náš pedagog, kolega a přítel nám bude chybět a vyjadřujeme upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům," informovala v pátek odpoledne JAMU.

Profesor František Derfler se narodil v roce 1942 v Plzni. Byl absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Už v době studií zazářil na stříbrném plátně. Zahrál si ve filmech Začít znova a Handlíři.

Po škole pak začal hrát v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, v roce 1975 pak nastoupil do brněnského Divadla Na provázku. Od roku 1980 byl členem činohry Národního (tehdy Státního) divadla v Brně.

Související obsah

Derfler podepsal Chartu 77 a byl vydavatelem brněnské samizdatové edice Studnice. To mu následně přineslo minimum rolí v divadle, měl úplný zákaz práce v televizi, rozhlase i ve filmu. V roce 1989 stál u zrodu brněnského Občanského fóra, dva měsíce byl pak jeho mluvčím.

Po revoluluci se do světa filmu vrátil, účinkoval v řadě televizních filmů a seriálů. Významně také začal spolupracovat s Rozhlasem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz