Finanční problémy

Zoufalé matce pomohl s výživným až úřad. Teď chce po ní peníze vrátit

Zoufalé matce pomohl s výživným až úřad. Teď chce po ní peníze vrátit
Zdroj: TV Markíza

Matka dvou dětí se v minulosti dostala kvůli manželovi do finančních problémů. S mužem se nakonec rozhodla rozvést. Paní Marcele Štefánikové ze Slovenska pomohlo překonat náročné období náhradní výživné, které pobírala od úřadu práce. Ten ale nyní požaduje dávky zpět. Navíc i za období, kdy od něj nedostala ani korunu.

Rodinný rozpočet paní Marcely zkomplikoval její manžel ve chvíli, když přestal pracovat a platit účty. Protože situace doma byla neúnosná, v roce 2010 požádala o rozvod.

"V rozsudku o rozvodu bylo určeno výživné na starší dceru 70 euro (zhruba 1800 korun), na mladší pak 50 euro (necelých 1300 korun). Nakonec jsme se dva roky handrkovali o snížení výživného," popsala televizi Markíza paní Štefániková s tím, že kvůli tomu žádné peníze nedostávala.

Žila tak pouze z vlastního příjmu, který měla. Ten byl podle jejich slov v rozmezí 500 až 600 eur měsíčně, tedy asi dvanáct až patnáct tisíc korun. Když už zoufalá matka nevěděla, jak od bývalého manžela dostat peníze, v roce 2012 zavolala na pomoc exekutora. K penězům se však dostala až po šesti letech, když exekutor přistoupil k dražbě domu, ve kterém kdysi společně celá rodina bydlela.

Související obsah

Mezitím však paní Marcela začala pobírat na děti náhradní výživné, které na mladší dceru dostává od státu dodnes. "Od ledna 2013 jsem začala pobírat náhradní výživné, po dvou letech jsem požádala soud o jeho zvýšení. Jakmile mladší dcera nastoupila na střední školu, požádala jsem o další zvýšení," vysvětluje paní Marcela.

Dražbou exekutor uspokojil více pohledávek, mezi nimi i dvě od paní Štefánikové. "Týkaly se dlužného výživného, které jsem žádala v roce 2012 s tím, že mi tedy bývalý manžel neplatí výživné na děti," tvrdí matka dvou dětí a dodává, že ji bylo vyplaceno 852,14 eur (cca 21 900 korun).

Související obsah

Od úřadu pak dorazila výzva, aby tuto sumu vrátila, protože jí peníze nepatří. "Paní Štefániková brala náhradní výživné v letech 2013 až 2014. Pokud exekutor vymůže nějakou částku, je povinnost vrátit úřadu sumu, která byla vyplacena," řekla mluvčí slovenského úřadu práce.

Faktem zůstává, že v době, kdy paní Marcela podala na manžela návrh na exekuci, vůbec netušila, že náhradní výživné existuje. Podle právníka nejde jasně určit, za které období jsou vymožené peníze. Paní Štefániková si tak podle něj chce peníze nechat oprávněně.

Slovenská vláda už v této věci plánuje změny. Zoufalé matce ale nyní nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud.

Podívejte se na kompletní reportáž televize Markíza:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz