Data

Facebook oznámil další novinku! Na tuhle funkci čekali lidé dlouho

Facebook oznámil další novinku! Na tuhle funkci čekali lidé dlouho
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Společnost Facebook představila novinku, která pomůže uchránit vaše údaje. Nově budou mít uživatelé možnost Facebooku zakázat, aby o nich sbíral data, případně alespoň vymazat tuto historii. Mělo by se jim tak zobrazovat méně cílených reklam.

Majitel Facebooku Mark Zuckerberg se plánovaným omezením sběru dat snažil uklidnit veřejnost už před rokem. Tehdy vyvrcholil skandál, při němž vyšlo najevo, že společnost posílala údaje o svých uživatelích analytické společnosti, která je pak použila ve volebních kampaních.

Teď konečně Facebook oznámil, že nástroj už je připravený a začne se testovat ve třech zemích - v Irsku, Jižní Koreji a Španělsku. Po celém světě by pak měl fungovat do několika měsíců od spuštění. Informuje o tom americký portál CNN.

Uživatelé by nově měli mít možnost sledovat, co všechno o nich Facebook ukládá, a případně sběr dat zablokovat. V takovém případě bude společnost sice údaje zaznamenávat dál, budou ale anonymní, a tak nebudou moci být reklamy zacíleny přesně na vás.

Nyní, pokud například navštívíte e-shop s řasenkami, ale žádnou si nekoupíte, e-shop pošle Facebooku údaje o tom, ze kterého zařízení jste na něm vstoupili. Pokud se shoduje s tím, kterým se přihlašujete do svého účtu na Facebooku, může vám pak "vyskakovat" reklama mezi příspěvky. Nově bude možné Facebooku zakázat, aby vaše zařízení porovnával.

Související obsah

Facebook tak nebude vědět, které webové stránky jste navštívili a na které reklamy klikáte. Společnost také vyvinula nástroj, který umožní vymazat historii navštěvovaných stránek.

Přestože zavádí Facebook tuto novinku, nadále tvrdí, že sběr dat a jejich využití pro reklamu se dělá běžně i na jiných platformách. To, zda společnosti klesnou tržby z reklamy a jak moc, záleží podle odborníků na tom, kolik lidí sběr dat opravdu zakáže.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz